Jaké daně platí s. r. o.
Podnikání bez daní by bylo jako růže bez trní. Perfektní! Jenže bez placení daní se žádné podnikání neobejde. Zjistěte, jak svou firmu přihlásit k dani z příjmu, kdy se registrovat k DPH, kolik zaplatíte za zaměstnance a jestli musíte platit silniční daň a daň z nemovitosti.
1. Daň z příjmů právnických osob (DPPO)
Jakmile založíte s. r. o., máte 15 dní na její registraci k dani z příjmů právnických osob (DPPO). Registrace je povinná pro všechny nově vzniklé firmy, i když pro první rok třeba neplánujete vytvářet žádné příjmy. Registraci vyřídíte online přes portál Moje Daně. Za rok 2025 budete platit daň ve výši 21 % ze základu daně. Ten se počítá jako rozdíl mezi příjmy a skutečnými výdaji společnosti.
Do kdy podat daňové přiznání?
V papírové podobě je termín pro podání daňového přiznání k DPPO za rok 2024 do 1. dubna 2025. V elektronické podobě máte čas do 1. května 2025 a do 1. července 2025, pokud musíte udělat audit nebo vám přiznání zpracovává a předkládá daňový poradce. Stejné termíny použijte pro splatnost daně.
Kdo musí platit zálohy na daň z příjmů?
Když na dani zaplatíte více než 30 000 Kč, od dalšího období vám vzniká povinnost hradit zálohy. Ty se platí buď pololetně, nebo čtvrtletně.
- Daň mezi 30 000 Kč a 150 000 Kč: Zálohy se platí pololetně ve výši 40 % z celkové daně do 15. června a 15. prosince.
- Daň nad 150 000 Kč: Zálohy se platí čtvrtletně ve výši 25 % z celkové daně vždy do 15. března, 15. června, 15. září a 15. prosince.
2. Daň z přidané hodnoty (DPH)
Od 1. 1. 2025 je pro povinnou registraci k DPH rozhodující obrat vyšší než 2 miliony Kč za kalendářní rok. Když během kalendářního roku bude váš obrat mezi 2 miliony a 2 536 500 Kč, plátcem se stanete od 1. ledna následujícího roku. Můžete to uspíšit tím, že do 10 dní po překročení obratu 2 miliony Kč pošlete na finančák přihlášku k registraci k DPH a plátcem se stanete od následujícího dne po překročení limitu.
Novela zákona o DPH zavádí ještě jeden limit: částku 2 536 500 Kč. Když během kalendářního roku dosáhnete alespoň takového obratu, stáváte se automaticky plátcem od následujícího dne.
Někdy se vyplatí se k DPH přihlásit dobrovolně. Vaši žádost o dobrovolnou registraci k DPH musí schválit finanční úřad. Povinnou i dobrovolnou registraci k DPH vyřídíte online.
Jak na přiznání k DPH a kontrolní hlášení
Od chvíle, kdy se vaše firma stane plátcem DPH, čeká vás pravidelné měsíční zpracování kontrolního hlášení, ve kterém detailně vykážete všechny přijaté a vystavené faktury, a přiznání k DPH. Po dvou letech od registrace můžete přejít na čtvrtletní plátcovství.
Daňové doklady se všemi jejich náležitostmi si pro případ kontroly z finančního úřadu evidujte a uchovávejte na bezpečném a dostupném místě – klidně elektronicky. K evidenci vám poslouží třeba Fakturoid.
Používáte k fakturaci robota? Hned jak si v nastavení změníte stav plátce / neplátce DPH, robot automaticky upraví podobu faktury tak, aby měla všechny povinné náležitosti. Pokud tápete, jak určit DUZP, přečtěte si náš článek.
3. Daň z příjmů fyzických osob (DPFO)
Pokud ve firmě začnete někoho zaměstnávat, budete odvádět daň z příjmů fyzických osob (DPFO). Od přijetí zaměstnance máte čas 15 dnů na registraci k DPFO u finančáku. Daň se vztahuje i na odměny zaměstnanců za výkon funkcí ve statutárních nebo dozorčích orgánech - např. funkce jednatele. Daň se platí měsíčně na účet finančáku ve formě zálohy na daň ze závislé činnosti. Čas pro zaplacení máte do 20. dne v měsíci, ve kterém vyplácíte mzdu.
4. Srážková daň
Zaměstnáváte někoho na dohodu (DPP, DPČ)? Pokud u vás nepodepíšou prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, budete se muset registrovat ke srážkové dani. Srážkovou daň odečtete od mzdy zaměstnance a zaplatíte ji do konce měsíce následujícího po výplatě. Pro rok 2025 je srážková daň 15 % z příjmů.
Srážkovou daň musíte zaplatit i při vyplácení podílů na zisku společníkům, při vyplácení záloh na podíl na zisku společníkům i za výplatu podílů na zisku tichého společníka.
Článek je aktuální
Robotí četa pro vás článek pravidelně kontroluje, aby byl neustále v souladu s platnou legislativou.
5. Sociální a zdravotní pojištění za zaměstnance
Pokud má vaše s. r. o. zaměstnance, musíte za ně odvádět sociální a zdravotní pojištění. Částku odvodů vypočítáte z hrubé mzdy zaměstnanců. Povinnost platit odvody se vás týká každý měsíc. Na sociální pojištění budete odvádět 24,8 % z hrubé mzdy, na zdravotní pojištění 9 % z hrubé mzdy.
6. Silniční daň
Silniční daň zaplatíte jen při používání vozidel nad 12 tun k podnikání. Takže jestli máte náklaďák, možná se vás to týká. Sazby silniční daně se liší podle karoserie vozidla, počtu náprav a maximální povolené hmotnosti. Daňové přiznání k silniční dani se podává do 31. ledna následujícího roku.
7. Daň z nemovitostí
Vlastní vaše firma sklad, kancelář, garáž nebo pozemek? Čeká vás placení daně z nemovitosti. Ta se na rozdíl od většiny daní platí na kalendářní rok dopředu, a to vždy do 31. ledna příslušného roku.
Daňové přiznání podáváte pouze v případě, že:
- v předchozím roce došlo ke změně vlastníka (nemovitost jste koupili, přijali darem, zdědil, prodali, darovali apod.)
- došlo k výrazným stavebním úpravám (přístavba, změna výměry pozemku)
- nemovitost jste začali využívat pro podnikání
- na pozemku jste zaevidovali krajinný prvek (např. les, rašeliniště, vodní tok, rybník, jezero, údolní nivu)
Pokud k žádným změnám nedošlo, nemusíte daňové přiznání podávat a daň vám finančák vyměří ve výši poslední známé daně.
8. Speciální daně
Chcete to roztočit v podnikání s alkoholem, tabákem nebo pohonnými hmotami? Připravte se na placení spotřební daně celnímu úřadu. Za cigarety se spotřební daň platí v korunách za kus, u lihu za litr a u surového tabáku za kilogram.
Láká vás hazard? Provozovatelé herních automatů platí podle zákona o dani z harazdních her daň ze zisku ve výši 35 %. Zisk z ostatních hazardních her, jako jsou poker, bingo, tombola, loterie, sázky na koníčky nebo kursová sázka, se daní 23 %.
Další články na téma s.r.o.
Nastartujte své podnikání s robotem
Vyřešíme za vás faktury, daně i komunikaci se státem.
Zjistit vícProhledat Almanach
Nenašli jste? Napište nám email nebo využijte povídátko v pravém dolním rohu.