Přiznání k DPH
Plátcům DPH robot vygeneruje přiznání k DPH podle vydaných i přijatých faktur. Přečtěte si, jak to udělat, na co si dát pozor nebo omezení exportu.
Plátcem DPH se stává podnikatel povinně tehdy, pokud přesáhne obrat za posledních 12 měsíců 2 miliony korun nebo dobrovolně registrací.
Více o DPH v Almanachu
Jak vygenerovat přiznání k DPH
Jděte na obrazovku Přehled → Exporty. Tam vyberte záložku DPH a související. Klikněte na tlačítko "DPH" u měsíce, či čtvrtletí, za které chcete hlášení podat. Pak klikněte na uložení souboru do vašeho počítače a dále následujte náš návod pro elektronické podání na daňovém portálu.
Kam přesně se doklad propíše v rámci exportů pro daňovou správu si můžete ověřit přímo zde.
Dejte si pozor na…
Abychom vám mohli vygenerovat přiznání k DPH správně, musíte si ve Fakturoidu evidovat opravdu všechny vydané i přijaté faktury (náklady), které ovlivňují vaši bilanci DPH. U odběratele/dodavatele musíte mít uvedeno DIČ a důležité je i datum přijetí nákladu podle kterého je doklad zahrnut do daného měsíce či čtvrtletí. Pokud víte, co děláte, můžete soubor pro elektronické podání z Fakturoidu použít jako výchozí a na daňovém portálu ho ručně upravit.
Omezení exportu přiznání k DPH
Následující řádky za vás neumíme vyplnit, protože zatím daná plnění nerozlišujeme. Pokud níže uvedená plnění máte, musíte si námi vygenerované přiznání upravit během elektronického podání. Pro subjekty, které mají povinnost vést účetnictví, doporučujeme používat export z účetního programu.
- Řádky 3, 4 - Pořízení zboží z jiného členského státu (§ 16; § 17 odst. 6 písm. e); § 19 odst. 3).
- Řádky 7, 8 - Dovoz zboží (§ 23 odst. 3-5).
- Řádek 9 - Pořízení nového dopravního prostředku (§ 19 odst. 4).
- Řádek 20 - Dodání zboží do jiného členského státu (§ 64). Všechna vaše plnění dáváme do řádku 21.
- Řádek 22 – Vývoz zboží (§ 66).
- Řádek 23 – Dodání nového dopravního prostředku osobě neregistrované k dani v jiném členském státě (§ 19 odst. 4).
- Řádek 24 – Zasílání zboží do jiného členského státu (§ 8) a plnění spadající do OSS.
- Do řádku 26 - Ostatní uskutečněná plnění s nárokem na odpočet daně § 24a, § 67, § 68, § 69, § 70, § 71h, § 89, § 90, § 92.
- Neřešíme celou sekci Doplňující údaje, tj. řádky 30-34 (§ 17, § 71g, § 44).
- Řádek 42 – Při dovozu zboží, kdy je správcem daně celní úřad.
- Řádek 45 – Korekce odpočtů daně podle § 75 odst. 4, § 77, § 79 až § 79c.
- Řádek 47 – Hodnota pořízeného majetku vymezeného v § 4 odst. 4 písm. d) a e).
- Neřešíme celou sekci Doplňující údaje, tj. řádky 50-53 (§ 76 odst. 4 a 7 až 10)
Částečný odpočet DPH
Přečtěte si, jak u nákladu uplatnit poměrný odpočet DPH.
Změnu plátcovství
Pokud se vám změní status plátcovství, je třeba mít na paměti, že Fakturoid propisuje údaje do exportů z vašeho aktuálního nastavení. Pokud jste tedy např. v současnosti identifikovaná osoba, ale generujete export za období, kdy jste byli plátci DPH, bude třeba se v Nastavení > Fakturační údaje dočasně přepnout na požadovaný status (Plátce DPH), export vygenerovat a potom si status plátcovství znovu upravit do původního stavu.
Základní teorie kolem přiznání k DPH
Plátce DPH podává přiznání k DPH nejpozději do 25. dne v měsíci následujícím po skončení zdaňovacího období. Zdaňovací období je obvykle kalendářní měsíc (před rokem 2012 bylo možné se registrovat jako čtvrtletní plátce DPH).
Od ledna roku 2016 podáváme i kontrolní hlášení. Pokud jsme měli přeshraniční plnění v EU, vyplníme také souhrnné hlášení.
Jsme-li identifikovaná osoba, vyplníme přiznání k DPH jen pro přeshraniční plnění. Máme-li přeshraniční plnění v EU, vyplníme i souhrnné hlášení.
Od začátku roku 2016 je možné přiznání k DPH podávat pouze elektronicky.
Pokud máme povinnost odvést DPH, musí peníze dorazit na účet příslušného finančního úřadu nejpozději do 25. dne v měsíci následujícím po měsíci, na který podáváme přiznání.
Mohlo by se vám hodit
Prohledat Podporu
Nenašli jste? Napište nám email nebo využijte povídátko v pravém dolním rohu.