Silniční daň
Aktuální
Finanční správa plošně prominula zálohy na silniční daň za rok 2022 všem poplatníkům. Podrobněji na webu Finanční správy.
Kdy je nutné platit silniční daň?
Zde dochází k zásadním změnám dle novely zákona, chystané pro rok 2022:
Předmětem silniční daně budou jen nákladní automobily kategorie N2 a N3 a jejich přívěsy kategorie O3 a O4, osobní automobily a autobusy už nebudou předmětem daně.
Nákladní automobily s maximální hmotností nad 3,5 tuny a přívěsy nákladních vozidel nad 3,5 tuny v předmětu daně zůstávají, ovšem pro některá bude nově stanovena nulová výše daně.
Pokud už jste za rok 2022 zaplatily zálohy na Silniční daň, kterou nově nebudete muset hradit, můžete požádat o její vrácení na finančním úřadě či on-lina přes portál Moje daně
Kdo tedy bude i nadále povinen platit silniční daň?
- Za rok 2022 budou povinni platit silniční daň jen provozovatelé těžkých nákladních automobilů a přívěsů s největší povolenou hmotností od 12 tun a tahačů, ale i zde dojde ke snížení daně a u tahačů a přívěsů i ke změně koncepce zdanění.
Jak podat přiznání k silniční dani
Registrovat se k silniční dani, podat daňové přiznání a zaplatit silniční daň má povinnost provozovatel vozidla (uveden v technickém průkazu). K dani se registrujete ve chvíli, kdy vůz začínáte používat pro podnikání.
Pro přiznání můžete použít papírový formulář z FÚ, nebo podat přiznání elektronicky na Daňovém portálu. Termín pro přiznání za předešlý rok je 31. ledna, stejně tak musí být do tohoto termínu uhrazena daň.
Na silniční daň se platí 4× ročně zálohy (dají se zaplatit i předem na celý rok), vždy když během dané doby auto k podnikání využíváte:
- do 15. dubna (leden až březen)
- do 15. července (duben až červen)
- do 15. října (červenec až září)
- do 15. prosince (říjen až listopad)
Záloha za prosinec se neodvádí, tu zohledníte v daňovém přiznání. Také případné doplatky řešíte až s podáním přiznání.
Kam posílat zálohy?
Peníze za zálohy na silniční daň můžete zaslat buď poštovní poukázkou typu A, nebo převodem na bankovní účet příslušného finančního úřadu.
U obou variant je důležité uvést variabilní symbol (vaše DIČ - pokud nemáte, tak rodné číslo) a konstantní symbol 1148 při platbě převodem, nebo 1149 pro poštovní poukázku.
Výpočet silniční daně
Roční sazba daně se řídí tabulkou na základě § 6 Zákona o silniční dani. Zohledňuje se objem motoru vozu v technickém průkazu.
Sazba pro daň se dá snížit (třeba u auta, kde od jeho první registrace k silničnímu provozu neuplynulo víc než devět let). Podívejte se podrobně na to, jak a o kolik přesněji sazbu daně snížíte podle § 6 Zákona o silniční dani.
Sazbu naopak musíme zvýšit o 25 % u vozidel poprvé registrovaných do 31. 12. 1989 v ČR či zahraničí.
Osvobození od silniční daně
Vozidla osvobozené od placení silniční daně (vyplnit a odevzdat daňové přiznání je nutné i při osvobození) najdete v § 3 zákona o silniční dani.
Související články v Almanachu
Nastartujte své podnikání s robotem
Vyřešíme za vás faktury, daně i komunikaci se státem.
Zjistit vícProhledat Almanach
Nenašli jste? Napište nám email nebo využijte povídátko v pravém dolním rohu.