Jak na online marketing a reklamu? Velký přehled (nejen) pro začátečníky
Podnikáte a chcete, aby to bylo vidět? Možná jste si už založili stránku na Facebooku. To je ale jen jeden z nástrojů online marketingu. Pojďme se podívat, jaké formy internetového marketingu se dají použít k oslovení zákazníků.
Obsah článku
Co je online marketing?
Jednoduše řečeno: online marketing (také známý jako digitální marketing) je soubor nástrojů a strategií, které vám pomůžou být vidět na internetu. Ať už jde o sociální sítě, vyhledávače nebo třeba katalogy firem. Zkrátka všude tam, kde jsou vaši (stávající i budoucí) zákazníci.
Všichni už jsou online, musíte být i vy?
Odpověď zní: Ano, jen nemusíte být všude. Dnes se bez online marketingu neobejdete právě proto, že všichni jsou online. Na internetu jsou potenciální zákazníci i ti, co vás už znají. A možná o vás mluví. Proto byste měli dělat marketing tam, kde jsou vaše cílové skupiny.
Tip: Chcete dělat spíš marketing v reálném světě? Mrkněte na náš souhrnný článek, jak na offline marketing a klasickou inzerci.
Kde všude dělat marketing na internetu
Vaši zákazníci mohou být na sociálních sítích. Možná čtou online zpravodajství. Většina z nich má e‑mail a používá vyhledávače. Digitální marketing potkáte na každém kroku a patří do něj i váš web.
Do online marketingu se můžete pustit skoro kdekoliv. Což neznamená, že musíte rozjet vše naráz! Hlavní je najít ty správné cesty, jak a kde oslovit právě vaši cílovku.
„Pokud chcete zjistit, kde se vaši zákazníci pohybují, nejlepší způsob je zeptat se jich přímo. Po každé objednávce zvedněte telefon a zavolejte. Ujistěte zákazníka, že udělal správnou volbu, a potom se ho zeptejte, jak vás objevil,“ radí marketingový expert Michal Krutiš.
Velký rozcestník online marketingu I: Sociální sítě
Nástrojů online marketingu je celá řada – každý z nich je přitom jiný a oslovuje jiné uživatele. Jak si vybrat ten pravý? Pojďme si nejprve projít jednotlivé sociální sítě. Protože každá se hodí k něčemu jinému. A na každé také najdete jiný typ zákazníků.
Nejznámější sociální síť využijete jako výkladní skříň vašeho podnikání, k veřejné a osobní komunikaci se zákazníky, k nasbírání hodnocení i pro vystavení bannerové reklamy v jejich PPC systému. Firmy a podnikatelé si mohou založit specializovanou facebookovou stránku.
Říká se, že Facebook je na ústupu, jenže to není celá pravda. Uživatelé stále využívají komunikaci přes Messenger, stejně tak možnost diskuze ve Skupinách nebo prodej prostřednictvím Marketplace.
Tip: Facebookové skupiny o marketingu
Existují skupiny se zaměřením na internetový marketing, kde se můžete radit s dalšími podnikateli a odborníky.
- Staráme se o marketing se věnuje obecně (nejen) online marketingu.
- Copywriteři a další psavci se zaměřují na práci s textem.
- SEOloger se týká optimalizace pro vyhledávače, aby byl váš web vidět třeba na Seznamu.
- #HolkyzMarketingu řeší vše, co se online marketingu týká, navíc s důrazem na vzájemnou podporu podnikatelek, pořádají také kurzy.
Instagram patří do stejné skupiny jako Facebook. Díky tomu připravíte příspěvky a reklamy na tyto dvě platformy z jednoho místa. Instagram ale stojí na vizuálním obsahu. I zde můžete mluvit se zákazníky jak veřejně, tak soukromě. Výborně poslouží při prezentaci provozovny. Aktuálně na něm letí hlavně krátká videa – Reely.
TikTok
Na TikToku najdete spíš mladší ročníky. Patří mezi sociální sítě, kam musíte točit videa. Uživatelé ocení i videa spíchnutá na koleni, pokud jsou zajímavá nebo zábavná, nahrát je poté navíc můžete i na Facebok, Instagram a YouTube. Platformu využijí třeba lektoři. Zajímat by vás mohlo i to, že TikTok má svůj vlastní reklamní systém.
YouTube
YouTube je jasná volba pro tvůrce videí. Využijete ho pro vizuální prezentaci podnikání nebo kdykoliv budete chtít o něčem mluvit na kameru. Úspěšná videa vám mohou vydělávat, protože YouTube se dělí o příjem z reklam. Mimochodem, reklamu na YouTube můžete mít i vy – zřizuje se přes Google Ads.
LinkedIn zajímá spíš pracovní život uživatelů. Osobní profily slouží jako životopisy, firemní se hodí na nábor zaměstnanců. I zde je prostor publikovat příspěvky, sdílet úspěchy, vést diskuzi a oslovit cílovku. Výborně funguje na B2B marketing (business to business).
Spolupráce s influencery na sociálních sítích
Sociální sítě mají vlastní celebrity. Většinou je poznáte podle počtu sledujících, důležitější je však živá diskuze pod příspěvky – ta značí, že účet sledují aktivní uživatelé a influencer je umí zaujmout.
Influenceři jsou podnikatelé jako vy, kteří výborně rozumí online marketingu. Vytváří obsah na sociálních sítích a mají vlastní cílové skupiny. Pokud je to stejná cílovka, kterou chcete oslovit, zkuste se spojit a probrat možnosti spolupráce. Víc informací najdete v našem návodu na influencer marketing.
Velký rozcestník online marketingu II: Web a e‑shop
Online marketing, to ale ani zdaleka nejsou jen sociální sítě. Máte web či e‑shop? Myslet byste měli i na to, jak je mezi zákazníky (a potenciálními zákazníky) lépe „prodat“.
Prohlížeče, vyhledávače a jejich nástroje
Bing, Google, Seznam. Tři nejpoužívanější vyhledávače v Česku. Denně je otevíráme, pokud potřebujeme něco zjistit a najít. Pomocí reklamy ovlivníte řazení vašeho webu ve výsledcích vyhledávání. Reklama se zobrazuje podle klíčových slov. A mají ještě další nástroje:
- Optimalizace pro vyhledávače: Máte web a není ve výsledcích vyhledávání? Pak máte špatné SEO. Stránky musí být technicky správně nastavené, aby je vyhledávač dokázal zaznamenat. Úroveň SEO zjistíte například pomocí Search Console (zdarma). Důležitý je i obsah. Čím kvalitnější a lákavější obsah web má, tím spíš ho vyhledávač nabídne.
- Nákupy/Shopping: Placená reklama, která zobrazí nabídku vašeho e‑shopu přímo ve vyhledávači.
- Mapy: Máte provozovnu? Určitě jí založte profil na Google Maps, Mapy.cz a Firmy.cz. Základní nastavení je zdarma. Lidé vás snáz najdou a mohou ohodnotit. Pozitivní hodnocení přiláká nové zákazníky. Na zřízení nemusíte mít web, zato je nutná adresa a fyzická schránka.
- Obsahová síť: Reklamní systémy všech tří služeb nabízí zobrazování reklamy v obsahové síti, tedy na stránkách, které z reklamy získají peníze. Sem patří zájmové weby, zpravodajství nebo e‑maily.
Každá ze služeb má vlastní reklamní systém. Uvnitř nastavíte cíl a vzhled reklamy (texty, obrázky a video), rozpočet nebo také komu, kde a na základě jakých dotazů ve vyhledávání se má zobrazovat. Platí se za zobrazení, kliknutí (PPC) nebo splnění cíle, který si určíte.
Máte e‑shop? Zkuste srovnávače
Srovnávače cen jsou další místo, kde vystavíte nabídku e‑shopu. Potřebujete k tomu jeden soubor – strukturovaný feed s informacemi o produktech. Mezi srovnávače patří například Heureka.cz a Zboží.cz.
Služba se platí podobně jako PPC reklamy: platíte za prokliky z vyhledávání i produktu na váš web. Díky tomu se dostanete k zákazníkům, které zajímají nejlepší cenové nabídky a recenze.
Máte web? Tak na něj nezapomínejte!
Jakmile váš online marketing dostane uživatele na web, začíná fáze získat konverzi – tedy udělat z návštěvníka zákazníka. Nezapomeňte, že web musí odpovídat tomu, co jste slíbili v reklamě.
Jinak se fantazii meze nekladou. Pokračujte v marketingových aktivitách i tady. Vystavte na web banner o aktuální akci. Nabídněte slevu. Doplňte na stránky užitečný obsah, který se týká vašeho podnikání. Nebo vyzvěte uživatele, ať vám dají svůj e‑mail, aby komunikace pokračovala prostřednictvím newsletterů.
Inspirace: Jak na to jdou ostatní?
Sledujete, jaké způsoby komunikace volí velcí hráči? Nechte se inspirovat! Mrkněte na stránky vaší oblíbené firmy, zapište se do newsletteru a prohlédněte si její profily.
- Aktin prodává vše pro aktivní životní styl. Proto věnuje velký prostor edukaci a pravidelně publikuje články o sportu a výživě, i samotné recepty s odkazy na potraviny, co mají v nabídce.
- NeverEnough je streetwearová značka, která ví, jak mluví její cílovka. Posílá osobité e‑maily, kde není nouze o sebeironii, novinky a vtipné akce – například zmrzlina zdarma za špatné známky na vysvědčení.
- I tento článek je součást online marketingu. Fakturoid chce podporovat podnikatele na každém kroku, a tak kromě faktur vytváří užitečný obsah do Almanachu, který právě teď čtete 🙂 Možná jste sem přišli díky vyhledávání, protože jsme si dali záležet, aby měl výborné SEO.
Newslettery
E‑mail marketing slouží ke komunikaci s lidmi, co vás už znají. Přes newslettery je upozorníte na změny a další produkty, a to i personalizovaně, tedy přímo na míru vašim zákazníkům. Více jsme se o výhodách (i nevýhodách) e-mail marketingu rozepsali ve článku, kde najdete také vzor newsletteru.
Zatím jen čtete a už máte pocit, že je toho na vás hodně? Nezapomínejte, že nemusíte dělat vše najednou! Začněte na své zákazníky mluvit tam, kde to znáte nejlépe. Další kanály přidáte později.
5 otázek, které vám pomohou vybrat vhodný marketingový kanál
Přehled nástrojů online marketingu máte za sebou. Teď se zamyslete, kdo by měl vaši službu nebo produkt kupovat. Použijte strategie, které jste se naučili při definici úspěšného produktu a cílové skupiny.
Tip: „Pro analýzu zákazníků a jejich potřeb se skvěle hodí Value Proposition Canvas. Ten vás pomůže nasměřovat k obsahu, který chtějí zákazníci získat, a pak už je krátká cesta k tomu, kde je dokážete oslovit,“ radí Michal Krutiš.
Představte si ideálního zákazníka a vyberte marketingové kanály, se kterými přichází do styku. Anebo zkuste najít odpověď na těchto 5 otázek:
- Kdo je můj zákazník?
- Co ho baví?
- Co ho trápí?
- Kde se nachází?
- Co nabízím já?
„Zjistěte i to, kde inzeruje vaše konkurence. Projděte si místa, kde by mohla být aktivní. Vidíte ji na sociálních sítích nebo ve vyhledávačích? Mluví o svých rádiových spotech nebo venkovní reklamě? Viděli jste fotky z jejích výstav nebo veletrhů? Možná pořádají své vlastní akce?“ vypočítává marketingový expert Michal Krutiš.
A dodává: „Pamatujte, že první kanály, které si vyberete, jsou jen zkouškou. Pokud kanál funguje, posilte ho. Ale pokud ne, nebojte se ho vypnout. Buďte opatrní a nespouštějte všechno najednou. Jinak se rozptýlíte, budete dělat jen poloviční práci a rychle ztratíte energii.“
Ilustrační příklady: Trenérka, kadeřník a návrhářka
Potřebujete inspiraci? Mrkněte na tři ilustrační příklady, které se inspirovaly ve skutečném světě.
- Trenérka Terka hledá nové klienty. Její medailonek visí na webu fitness centra, a tak nepotřebuje vlastní web. Pomáhá hlavně maminkám. Ty zajímá zdravý životní styl a trápí nedostatek času. Terka zvolí Instagram, kde je spousta mladých maminek. Publikuje tipy, přidává videa o cvičení a odpovídá na dotazy. Buduje si tak důvěru a díky tomu si klientky fitness centra žádají přímo o její služby. Občas zaplatí sponzorovanou pay per click reklamu, ze které chodí noví sledující. Nyní zvažuje TikTok.
- Kadeřník Kamil otevřel vlastní podnik na malém městě. Žijí tu hlavně mladé rodiny a generace nad 50. Jeho zákazníky nezajímají trendy, zato dají na osobní doporučení. Kadeřnictví založil profil na online mapách a stránku na Facebooku, kam dává fotografie účesů. Když zákazník souhlasí, označí ho a dbá na přátelský tón příspěvku. Díky tomu zákazníci fotky sdílí a jejich přátelé mají zájem o Kamilovy služby. Když má volné termíny, dá o tom vědět v sousedské facebookové skupině.
- Nina navrhuje dámské lněné oblečení. Jedná se prémiové produkty, proto se soustředí na bohatší cílovku. Prodává přes e‑shop a má profil na Instagramu, kde sdílí profesionální fotografie kolekce. Nina spolupracuje s influencerkami, které se zabývají módou a ekologií. Protože se o značce mluví a někdo by ji mohl hledat, platí si reklamy, co zobrazí její oblečení přímo ve vyhledávači. Zákazníci při objednávce vyplňují e‑mail a Nina posílá newsletter.
Jak být na internetu vidět?
Jakmile vyberete vhodné nástroje pro marketing, čeká vás nastavování profilů a někdy i upravování webových stránek.
Přípravu nepodceňujte. Sepište vše, co pro marketing potřebujete. Zamyslete se také nad tím, jak chcete na internetu působit: jaký bude váš komunikační styl (tone of voice)? Přátelský, nebo střídmý? Potřebujete spíš profesionální fotky, nebo přirozené a nestrojené? Podle toho vymýšlejte obsah.
Při plánování použijte cokoli, co vám pomáhá přemýšlet strategicky: myšlenkové mapy, nástěnky inspirace (moodboardy), seznamy i kalendáře. Popište v bodech témata, o kterých chcete mluvit. Dejte dohromady hesla, která má obsahovat reklama.
Tři A pro áčkový marketing: Atraktivní, aktuální, aktivní
Myslete na to, že internetový marketing musí být atraktivní, aktuální a aktivní. Co to znamená?
- Zajistěte, ať je komunikace a reklama atraktivní pro vaši cílovku. Sledujte, co ji zajímá. Pokud potřebujete říct něco nudného, řekněte to, jak nejlíp umíte.
- Buďte aktuální. Reagujte na to, co cílovku zajímá, a dávejte vědět, jakmile se u vás něco mění. Aktualizujte informace na profilech, ať na nich nikdy nezůstávají nepravdivé informace.
- Snažte se být aktivní. Nemusíte mluvit, když není co říct. Jenže má cenu mít kanály, kam nic nedáváte? Nebo platit reklamy, co nemají žádné výsledky? To určitě ne.
Kontrolujte, jak se vašemu online marketingu daří
Marketing je kreativní práce. A v neposlední řadě také práce s čísly. Marketing totiž musíte kočírovat.
Existují na to nástroje. Sociální sítě poskytují statistiky. Reklamní systémy počítají, zda je reklama efektivní. Analytiky webu zapisují návštěvnost stránek. Sledujte statistiky alespoň na týdenní bázi a zaměřujte se na trendy. Nenechte se hned strhnout výkyvy. Propady a nárůsty mohou znamenat i to, že se pokazilo měření. Proto sledujte i sledování.
Potřebujete přivádět lidi na web? Pak ho musíte propojit s nástroji na analytiku. To se dělá pomocí krátkých kódů a pixelů. Každá služba poskytuje vlastní návod, jak na to. Zkontrolujte, že propojení funguje a měří správně. Teprv pak vyrazte ven se svou první reklamní kampaní. Hodně štěstí!
Tip: Nezapomínejte na zákazníky. Čtěte reakce. Povídejte si s nimi. Poproste je o sdílení, hodnocení a zpětnou vazbu. Když potřebujete něco zjistit, ptejte se. I to je online marketing 🙂
Bonus: Vychytávky, co vám pomůžou zdarma
Na marketing nejste nikdy sami. Existuje mnoho aplikací a webů, které využijete prakticky denně. Mezi nimi jsou i služby zdarma.
- Canva: Potřebujete grafiku a nemáte grafika? Tak přesně na to je Canva. Bezplatná verze nabízí hromadu šablon, které se hodí v online marketingu.
- Plánování příspěvků: Marketing na sociálních platformách už nás nenutí být pořád online. Plánování je součástí téměř každé služby při přípravě příspěvku. Tak to využijte, ať se z toho nezblázníte.
- Internetová jazyková příručka: Stránky Ústavu pro jazyk český vás podrží kdykoli váháte nad českou gramatikou. Je tam vše. Dokonce i to, v čem chybuje umělá inteligence.
- ChatGPT: Marketing na internetu je řehole. Tak si nechte pomoci od AI. Starší verze ChatGPT je zdarma. Vyžádejte si třeba reklamní texty nebo 10 nápadů na blog. Podívejte se, jak používat ChatGPT v podnikání.
- Drive: Ke sdílení a ukládání marketingových podkladů můžete využít zdarma úložiště Google Drive. Limit je 15 GB a to na začátek vystačí i menšímu týmu.
- Digitální garáž: Hledáte kurzy online marketingu? Je možné, že vám pomůže garáž od Google. Kurzy se zaměřují obecně na podnikání. Jsou anglicky a zadarmo.
- Trello: Online marketing vyžaduje organizaci a s tou pomáhá Trello. Vytvořte si nástěnku s úkoly. Vymyslete si proces, který zahrne plánování, přípravu, publikaci a analýzu marketingových aktivit. Tak budete mít online marketing pod kontrolou. A co je hlavní: přinese výsledky!
Související články v Almanachu
Nastartujte své podnikání s robotem
Vyřešíme za vás faktury, daně i komunikaci se státem.
Zjistit víc