Provozovna – co musí splňovat a jak ji zřídit?
Provozovnu nemusí mít každý podnikatel. Potřebujete ji jen tehdy, když v rámci své živnosti v určitém prostoru něco vyrábíte nebo přijímáte zákazníky. Provozovnu si můžete otevřít doma, na adrese sídla podnikání i úplně jinde. S otevřením provozovny se rozrůstá seznam vašich povinností vůči zákazníkům a úřadům. Zjistěte, jaké to jsou a jak se liší požadavky na stálou a mobilní provozovnu.
Co je provozovna?
Kavárna, food truck, prodejna, showroom, kadeřnictví, autoservis, ale i prodejní automaty jsou podle živnostenského zákona provozovny. Všechno jsou to místa, kde dochází ke kontaktu se zákazníky, příjmu a realizaci zakázek a uzavírání obchodů.
Kdy musím mít provozovnu?
Mít provozovnu není povinnost každého podnikatele. Pokud své služby poskytujete přímo u zákazníků (opravář, zedník, kominík) nebo podnikáte na dálku (vývojář, grafik, copywriter, účetní) a nepotřebujete osobně přijímat klienty, pravidla kolem provozovny vás můžou nechat chladnými.
Jakmile pro svou podnikatelskou činnost potřebujete fyzické místo, kde vás budou zákazníci navštěvovat (kancelář, obchod, barber shop atd.) nebo prostor, kde budete něco vyrábět (nejčastěji dílna nebo servis), provozovnu mít musíte. Na jedno IČO můžete mít klidně několik provozoven.
Jaký je rozdíl mezi sídlem podnikání a provozovnou?
Sídlo podnikání (pro právnické osoby) nebo místo podnikání (pro fyzické osoby) je vaše oficiální adresa, která je uvedená v obchodním / živnostenském rejstříku. Sídlo musí mít ze zákona každý podnikatel, provozovnu ne.
Kde si můžu zřídit provozovnu?
Obecně platí, že provozovnu můžete zřídit v jakémkoli zkolaudovaném prostoru. Před ohlášením provozovny si proto na stavebním úřadu zjistěte, k jakému užívání je prostor zkolaudovaný. Pokud si např. v části rodinného domu budete chtít otevřít kadeřnictví, krejčovství, kavárnu nebo lakovnu, budete muset požádat o změnu užívání.
Jak postupovat při změně užívání?
Vaše první kroky by měly směrovat na stavební úřad. Požadavky pro jednotlivé typy provozů se liší, a proto si ideálně ještě před podpisem nájemní nebo kupní smlouvy k nemovitosti od úředníků na stavebním úřadě zjistěte, co všechno budete pro změnu užívání prostor potřebovat, a jestli je vůbec otevření provozovny pro vaši činnost ve zvolené lokalitě možné.
S projektovou dokumentací vám pomůže projektant nebo architekt. Jiná pravidla budou platit pro lakovnu, kam sice nechodí tolik zákazníků, ale skladují se tam chemikálie, a jiná pro restauraci.
Tip: Při rozhodování o vhodném místě nezapomínejte ani na snadnou dostupnost pro zákazníky a zásobování a vzájemné působení vašeho podnikání a okolí (hluk, zápach, nepořádek, sousedské vztahy).
O poznání jednodušší postup je, když svou provozovnu umístíte na čtyři kola jako mobilní provozovnu.
Vlastní nemovitost vs. nájem
Můžete být vlastník nemovitosti i nájemce domu, bytu, komerčních prostor (kanceláře, obchody, průmyslové areály, sklady apod.). Majitel pronajatého prostoru však musí s umístěním provozovny souhlasit.
Doklad o vlastnictví nemovitosti, nájemní smlouvu nebo souhlas majitele s umístěním provozovny přiložíte k ohlášení provozovny na živnostenském úřadě. Podle konkrétního typu podnikání musíte zajistit, aby prostor splňoval požadavky na bezpečnost, hygienu, požární ochranu a případně i další předpisy.
Kdy a kam musím otevření provozovny nahlásit?
Zahájení činnosti v provozovně nebo uzavření provozovny musíte předem nahlásit na živnosťák. Oznámení můžete poslat datovkou, přes Portál živnostenského podnikání nebo osobně přes Czech Point. Když změnu nenahlásíte, hrozí vám pokuta až 100 000 Kč. Pokud víte, že k podnikání využijete provozovnu už při vyřizování živnostenského oprávnění nebo koncese, můžete jedním podáním sfouknout obojí najednou.
Jaké jsou povinnosti pro označení provozovny?
Zákon říká, že označení musí být trvalé a viditelné. Součástí označení musí vždy být:
- Obchodní firma, název nebo jméno a příjmení podnikatele
- Identifikační číslo podnikatele
Na provozovnách pro prodej zboží nebo poskytování služeb spotřebitelům musí být navíc:
- Jméno a příjmení osoby odpovědné za činnost provozovny
- Prodejní nebo provozní doba
A když poskytujete ubytovací služby, nezapomeňte k označení přidat kategorii a třídu ubytovacího zařízení.
Označení při dočasném uzavření provozovny
Než se vydáte na dovolenou, na plánovanou operaci nebo se z jakéhokoliv jiného důvodu rozhodnete dočasně zavřít, měli byste na provozovně viditelně označit počátek a konec uzavření. Když to ze závažných důvodů (náhlé onemocnění, úraz) neuděláte, nic se nestane. Dočasné uzavření se na živnosťák nenahlašuje.
Co potřebuji pro mobilní provozovnu?
Za mobilní provozovnu (mohla by se jmenovat povozovna 😁) zákon považuje takovou, která je přemístitelná a nestojí na jednom místě déle než 3 měsíce. Stejně jako prodejní automaty se ani mobilní provozovny do živnostenského rejstříku nezapisují, ani se nenahlašují živnostenskému úřadu. Při kontrole musíte jen prokázat, že máte platné živnostenské oprávnění a povolení pro umístění mobilní provozovny na veřejném prostranství nebo souhlas vlastníka pozemku v případě soukromých ploch.
Pak už stačí mobilní provozovnu zvenčí viditelně označit názvem nebo jménem a příjmením podnikatele, identifikačním číslem, adresou sídla a jménem a příjmením odpovědné osoby (netýká se automatů).
Časté otázky
Musím před otevřením jakékoliv provozovny zajistit kolaudaci prostoru?
Jestli se zahájením provozu změní účel užívání prostoru (z kanceláře se stane kosmetický salón), obraťte se na stavební úřad a nechte si poradit, co všechno budete potřebovat. Stavební úřad posoudí, jestli je vámi zvolený prostor vyhovující z hlediska územního plánu, požární bezpečnosti, hygienických předpisů a technických parametrů.
Na stavební úřad se nezapomeňte obrátit ani v případě stavebních úprav prostoru. Na menší úpravy stačí ohlášení, na větší bude potřeba stavební povolení. Po dokončení úprav vám v případě splnění všech požadavků úřad udělí kolaudační souhlas.
Musím provozovnu nahlásit, když podnikám z domova?
Ano, pokud doma skutečně přijímáte zákazníky nebo vyrábíte zboží (případně jeho části), musíte to nahlásit jako provozovnu, která splňuje všechny související předpisy.
Musím mít v provozovně nějaké speciální dokumenty?
Záleží na druhu podnikání, např. v gastronomii je povinná evidence HACCP a další hygienické záznamy, v kadeřnictví provozní řád, v lakovnách havarijní plán.
Můžu mít mobilní provozovnu pro jakoukoliv živnost?
Mobilní provozovna musí stejně jako kamenná provozovna splňovat všechna pravidla bezpečnosti a hygieny. Navíc se při umístění mobilní provozovny musíte řídit obecní vyhláškou (tržním řádem), který mimo jiné určuje i schválený sortiment prodeje a nabídku služeb. Nejčastěji jsou ve výčtu schválených produktů potraviny, květiny, upomínkové předměty, výrobky uměleckých řemesel, bižuterie apod. Ze služeb jsou povolené často jen ty stravovací.
Pokud poskytujete své služby u zákazníka – masáže, pedikúra, oprava a servis, vaše auto, ve kterém přepravujete vybavení, není mobilní provozovna.
Související články v Almanachu

Nastartujte své podnikání s robotem
Vyřešíme za vás faktury, daně i komunikaci se státem.
Zjistit vícProhledat Almanach
Nenašli jste? Napište nám email nebo využijte povídátko v pravém dolním rohu.