Jak využít mindfulness nejen v podnikání
Podnikáte, od rána do večera pracujete a už ani nevíte, kde vám hlava stojí? Přečtěte si, jak si zachovat soustředění a klid i ve víru chaosu. Představíme vám praktická mindfulness cvičení a tipy, jak všímavost do svého nabitého programu zařadit.
Co je mindfulness?
Mindfulness (všímavost) je základní lidská schopnost být plně přítomný: uvědomovat si, kde jste a co právě děláte, a nebýt přehnaně reaktivní nebo zahlcení přemýšlením o minulosti a budoucnosti. Stačí soustředěně a bez hodnocení pozorovat své myšlenky, pocity, tělesné vjemy a okolní prostředí. A když víte, co se ve vás odehrává, budete reagovat klidněji a vyhnete se impulsivním reakcím.
🤯 Bez mindfulness:
Jste na obchodní schůzce, ale v hlavě vám víří, co všechno ještě musíte dnes stihnout. Klient mluví, ale vy se nesoustředíte a odpovídáte podrážděně, protože už myslíte na další úkoly. Klient necítí, že do jednání vkládáte dostatečnou pozornost a přijdete o zakázku.
🧠 S mindfulness:
Před schůzkou jste se na chvíli zastavili a soustředili na svůj dech. Jste klidní a duchem přítomní. Klienta posloucháte a reagujete promyšleně. Díky tomu je schůzka efektivní a klient cítí, že mu věnujete plnou pozornost. Zakázku máte v kapse.
Jaká je role mindfulness v životě podnikatelů
Podnikání s sebou nese nutnost neustále sledovat změny a rychle se rozhodovat. Když vás ze všech stran bombardují notifikace, e-maily a super hot příspěvky na sociálních sítích, můžete nabýt dojmu, že něco nezvládáte a všichni ostatní podnikatelé jsou úspěšnější než vy. Právě v takovou chvíli je nejvyšší čas se zastavit a podívat se na svou situaci z nadhledu. Všímavost vám pomůže vrátit se na svou vlastní podnikatelskou cestu, udržet si klid a předejít vyhoření.
Slavní mindful podnikatelé
1. Steve Jobs
Zakladatel společnosti Apple se věnoval Zen buddhismu a mindfulness meditaci. Její účinky popsal těmito slovy: „Když se posadíte a začnete s pozorováním, uvidíte, jak neklidná vaše mysl je. Pokusíte-li se ji uklidnit, nejdřív se to zhorší. Ale po chvíli se opravdu zklidní. A když k tomu dojde, otevře se vám prostor, kde začnete vnímat jemnější věci – to je ten moment, kdy začne rozkvétat vaše intuice. Věci uvidíte jasněji a budete tady a teď. Vaše mysl se zpomalí a najednou toho uvidíte mnohem více, než jste byli schopni vidět předtím.“
2. Arianna Huffington
Zakladatelka zpravodajského webu The Huffington Post považuje mindfulness praxi jako cestu k životní rovnováze, když říká: „Mindfulness není jen o naší mysli, ale o celém našem bytí. Když jsme jen v mysli, věci mohou ztuhnout. Když jsme jen v srdci, věci mohou být chaotické. Obojí vede ke stresu. Ale když pracují společně – srdce vede skrze empatii a mysl nás vede soustředěním a pozorností – stáváme se harmonickou lidskou bytostí. Díky mindfulness jsem našla praxi, která mi pomohla být plně v přítomnosti a soustředěná i v těch nejrušnějších chvílích.“
3. Jeff Weiner
Bývalý CEO sítě LinkedIn říká, že díky mindfulness praxi si dokáže udržet soustředění a pozitivní přístup v každodenním životě. To se odráží i v jeho tipu pro úspěch: Dělejte toho méně, ale dělejte to lépe.
Historie mindfulness
Mohlo by se zdát, že rozvíjení mindfulness je výmysl poslední doby. O klid mysli ovšem lidé usilují tisíce let. Pohodlně se usaďte a vydejte se s námi na cestu ke kořenům všímavosti.
Kořeny v buddhismu
Mindfulness se ve starověkém jazyce pálí řekne „sati“. Jako klíčová součást buddhistické praxe se objevila kolem 5. století př. n. l. Siddhártha Gautama (Buddha) učil, že vědomá přítomnost je cestou k osvícení a k ukončení utrpení. Buddhisté dodnes praktikují všímavost (mindfulness) prostřednictvím meditací, během kterých se soustředí na dech, tělo, myšlenky a emoce – bez hodnocení, s cílem dosáhnout hlubšího vhledu do povahy mysli a světa.
Mindfulness přichází na Západ
V roce 1979 založil Jon Kabat-Zinn, americký profesor medicíny, na Lékařské fakultě Univerzity v Massachusetts Kliniku snižování stresu a vymyslel 8týdenní program MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction). Kabat-Zinnova práce znamenala zavedení mindfulness do západní medicíny a psychologie.
Stačí sledovat tento okamžik, aniž byste ho museli vůbec měnit. Co se děje? Co cítíš? Co vidíš? Co slyšíš?
– Jon Kabat-Zinn
Proč stojí za to mindfulness meditaci vyzkoušet?
Možná si říkáte, že na hodiny meditace na vrcholku hory nemáte čas. Máme pro vás dobrou zprávu! Kvůli mindfulness nemusíte lézt na žádnou horu, ani vám nezabere hodiny vašeho vzácného času. Abyste na vlastní kůži pocítili pozitivní účinky všímavosti, musíte být trpěliví a vytrvalí. Odměna bude sladká!
1. Získáte lepší schopnost koncentrace
Schopnost soustředit se je k dosažení úspěchu v podnikání klíčová. Umožňuje vám vidět příležitosti tam, kde ostatní vidí problémy, využít šancí, které ostatní přehlížejí, a dělat lepší rozhodnutí ohledně strategie a taktiky ve chvílích, kdy je to nejvíce potřeba. Podle profesorky psychologie na Harvardu, Ellen Langer, je pozitivní efekt všímavosti na soustředění v tom, že budete schopni vědomého rozhodování, jak naložit s obrovským množstvím denně přijímaných informací.
2. Zbavíte se stresu a úzkosti
Studie potvrzují, že MBSR může pomoci lépe zvládat stresové situace, deprese a úzkost. Při zkoumání vlivu všímavosti na emoce se ukázalo, že i krátkodobé zařazení mindfulness do každodenního života zlepšuje schopnost emoce regulovat. A s klidnou hlavou se vám bude i lépe usínat.
3. Budete mít více nápadů
Bez kreativního řešení problémů by bylo podnikání o ničem. Nápady ale většinou nepřicházejí jen tak na zavolanou, potřebují k tomu dobré podmínky. A vida, mindfulness meditace je podle výzkumu z roku 2012 dokáže nastolit.
4. Dokážete lépe komunikovat
Jakmile zvládnete žít v přítomnosti, pomůže vám to lépe naslouchat a reagovat s rozmyslem. Místo toho, abyste reagovali automaticky (protože myšlenkami jste někde úplně jinde), můžete vědomě vnímat tón, neverbální signály a obsah konverzace. Vaši schopnost porozumění ocení kolegové, zaměstnanci, klienti i obchodní partneři. A v neposlední řadě pomáhá dobrá komunikace předcházet konfliktům.
Jak s mindfulness cvičením začít
I když trénink všímavosti zní jako něco, co musí každý hned umět, uklidnit rozbouřenou mysl dá občas zabrat. Dobrá zpráva je, že začít s tréninkem můžete prakticky kdykoliv a kdekoliv. Na začátku se může hodit pomoc odborníka (osobně nebo online). Vyberte si třeba ze seznamu mindfulness učitelů, které na svém webu uvádí Akademické centrum mindfulnes Lékařské fakulty Masarykovi Univerzity.
Mindfulness meditace pozorování dechu
Soustředění na dech patří mezi nejsnazší a nejrychlejší způsoby, jak se ve stresové situaci uzemnit. Hluboké dýchání totiž uklidňuje nervový systém a snižuje reakci těla na stres. Jak na to:
- Najděte si klidné místo, kde se vám bude dobře sedět nebo ležet.
- Zavřete oči, všímejte si pocitů, které cítíte ve svém těle a přirozeně dýchejte.
- Soustřeďte se na teplotu vzduchu pří nádechu a výdechu, na pohyb bránice a zvuky spojené s dýcháním.
- Kdykoliv se vám myšlenky zatoulají někam jinam, v klidu se vraťte k pozorování dechu.
- Zkuste se tomu věnovat alespoň 5–10 minut denně.
Mindfulness za chůze
Pohyb na čerstvém vzduchu sám o sobě působí blahodárně proti stresu. Abyste během procházky zkrotili své myšlenky a místo nekonečné rekapitulace povinností soustředili svou pozornost na přítomný okamžik, můžete aplikovat mindfulness techniku do chůze.
- Všímejte si pohybů těla při chůzi: Našlapujete na patu, nebo na špičku? Kdy se noha setkává se zemí?
- Zaposlouchejte se do zvuků, které máte kolem sebe, ale nehodnoťte je.
- Soustřeďte se na vůně, které kolem sebe cítíte. Doporučujeme spíš cestu lesem, než kolem čistírny odpadních vod.
- Pořádně se rozhlédněte. Uvědomte si barvy, tvary a struktury svého okolí.
- Užijte si to!
Kam pro další informace
Zaujala vás představa klidné mysli a větší výkonnosti? Máme pro vás pár tipů, které vám s pěstováním všímavosti pomohou.
- Všímavost: Jak najít klid v uspěchaném světě – Mark Williams, Danny Penman – Psycholog M. Williams a učitel meditace D. Penman ve své knize představují jednoduché a účinné postupy, jak všímavost začlenit do každodenního života a zbavit se nadměrného stresu.
- Mindfulness pro začátečníky – Jon Kabat-Zinn – Sbírka úvah a popisů cvičení všímavosti od 1. ambasadora mindfulness v západním kultuře.
- Meditace zaměřená na dech – Video Mgr. Michala Dvořáka, který vás provede mindfulness cvičením.
- Aplikace Headspace – Mobilní aplikace, která vám pomůže udělat z mindfulness cvičení rutinu. Je v angličtině a prvních 14 dní můžete vyzkoušet zdarma.
Související články v Almanachu
Nastartujte své podnikání s robotem
Vyřešíme za vás faktury, daně i komunikaci se státem.
Zjistit vícProhledat Almanach
Nenašli jste? Napište nám email nebo využijte povídátko v pravém dolním rohu.