Podnikání na mateřské a rodičovské: návod, jak začít
Až děti vyrostou. Až budu mít více času. Až… Co takhle začít podnikat hned? Když vám to okolnosti dovolí, na mateřské i rodičovské máte ideální startovací podmínky. Pozvolný rozjezd díky úlevám v odvodech neohrozí vaši rodinnou kasu, za založení živnosti dáte pár stovek a skončit můžete kdykoli. Zorientujte se v pravidlech podnikání během mateřské a rodičovské a inspirujte se praktickými tipy, jak vše zvládnout.
TL;DR: Vše, co byste měli vědět
Nemáte čas ztrácet čas? Tady je vše, co byste o podnikání během mateřské nebo rodičovské měli vědět 👇
- Podnikat jako OSVČ mohou ti, kdo pobírají mateřskou ze zaměstnání nebo rodičovský příspěvek.
- Pokud čerpáte peněžitou pomoc v mateřství z dobrovolného nemocenského pojištění OSVČ, nesmíte do konce mateřské podnikat osobně (můžete delegovat). Během rodičovské už toto omezení neplatí.
- Založení živnosti vyřídíte online (poplatek 800 Kč) nebo osobně na úřadě (poplatek 1000 Kč).
- Jako živnostník musíte zejména evidovat své příjmy (případně i výdaje), platit zdravotní a sociální pojištění, odevzdat daňové přiznání a přehledy pro pojišťovnu a ČSSZ, používat datovku a vystavovat doklady.
- Na mateřské a rodičovské jste OSVČ v režimu vedlejší činnosti, což přináší výhody v podobě neplacení záloh na pojistné během prvního roku a celkově nižší odvody.
- Podnikání s dětmi je výzva. I když vše nebude stoprocentní, nenechte se odradit od svých snů – vy to zvládnete!
Mateřská versus rodičovská: rozdíly v pravidlech
Pro začátek si ujasníme pojmy, protože podmínky podnikání se mírně liší podle typu „dovolené“ spojené s péčí o dítě.
- Mateřská: začíná 6–8 týdnů před narozením miminka a trvá celkem 28 týdnů. Nárok na ni mají všichni zaměstnanci a také OSVČ, které si dobrovolně platí nemocenské pojištění.
- Rodičovská: navazuje na mateřskou. Rodičovský příspěvek můžete čerpat až do 4 let dítěte a na rozdíl od mateřské ho dostávají všichni (včetně OSVČ bez nemocenského pojištění).
Můžu podnikat na mateřské dovolené?
Ano, můžete – za předpokladu, že mateřskou pobíráte ze zaměstnání. Podnikání bude v tomto případě vaší vedlejší činností, což pro vás znamená nižší odvody na sociální a zdravotní pojištění.
Pokud jste „OSVČ na plný úvazek“ už před narozením dítěte, platíte si dobrovolné nemocenské pojištění a čerpáte z něj peněžitou pomoc v mateřství, tak během mateřské nesmíte osobně podnikat. Práci za vás však může vykonávat někdo jiný (například zaměstnanci nebo spolupracující osoby). Když si jako OSVČ neplatíte nemocenské pojištění, na mateřskou nedosáhnete, a tím pádem se vás netýká ani zmíněné omezení.
Můžu podnikat na rodičovské dovolené?
Ano, můžete. U rodičovské už nezáleží na tom, jestli byl pečující rodič před narozením dítěte zaměstnaný, nebo OSVČ – v obou případech bude podnikání jeho vedlejší činnost, díky které odvede méně peněz na sociálním a zdravotním pojištění.
Tip: Pokud jste před nástupem na rodičovskou podnikali jako OSVČ na hlavní činnost, přechod na vedlejší činnost oznamte na zdravotní pojišťovně a ČSSZ. Nově totiž podnikáte na činnost vedlejší. Přečtěte si náš komplexní článek, jak přejít z hlavní na vedlejší činnost.
Mateřská a rodičovská otců
Tato pravidla se netýkají pouze žen. I táta může nastoupit na mateřskou a rodičovskou dovolenou. Mateřskou smí čerpat nejdříve od 6 týdnů po porodu dítěte (do té doby náleží pouze matce), a když se ženou uzavře písemnou dohodu, že bude o miminko pečovat. Na rodičovskou má otec nárok za stejných podmínek jako matka.
Podnikání na mateřské a rodičovské – vaše povinnosti
Každý velký příběh začíná prvním krokem. Ten váš povede na živnostenský úřad nebo do Portálu živnostenského podnikání.
1. Založení živnosti
Abyste mohli podnikat, musíte založit živnost a získat IČO. Živnost založíte podáním tzv. jednotného registračního formuláře (JRF), kde můžete o začátku podnikání informovat svou zdravotní pojišťovnu a Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ). Za vyřízení zaplatíte 1 000 Kč na úřadě, případně 800 Kč při elektronickém podání.
Provedeme vás založením živnosti
Hledáte podrobnější informace? Přečtěte si kompletní návod, jak založit živnost – krok za krokem od podání formuláře až po administrativní povinnosti.
2. Sociální a zdravotní pojištění
Živnost při mateřské i rodičovské je vedlejší činností (bez ohledu na to, kolik si vyděláte). V praxi to znamená, že v prvním roce podnikání nebudete platit žádné průběžné zálohy. Sociální a zdravotní pojištění zaplatíte až zpětně při podání Přehledu o příjmech a výdajích, který na jaře pošlete své zdravotní pojišťovně a ČSSZ. V Přehledu zjistíte, jestli budete v dalším roce odvádět zálohy, případně jak vysoké.
- Zdravotní pojištění se u vedlejší činnosti vždy počítá z reálných příjmů (na rozdíl od živnostníků na hlavní činnost se vás netýkají minimální zálohy).
- Sociální pojištění při podnikání na mateřské/rodičovské neplatíte vůbec, pokud váš roční zisk (rozdíl mezi příjmy a výdaji) nepřesáhne tzv. rozhodnou částku (111 736 Kč pro rok 2025, příp. poměrově méně, když podnikáte kratší dobu než rok). Když si vyděláte více, v dalším roce budete každý měsíc na sociální pojištění odvádět alespoň minimální zálohu pro vedlejší činnost (1496 Kč v roce 2025).
Ať odvody nepřekvapí vaši peněženku
Vyplatí se během roku průběžně sledovat, jak vám sociální a zdravotní pojištění vychází, a podle toho si odkládat peníze stranou. Sestavte si tabulku nebo využijte Fakturoid a funkci průběžných výpočtů pojištění. S robotem navíc vystavíte faktury za minutu a odkudkoli!
3. Daně a daňové přiznání
Kromě Přehledu na jaře podáte i daňové přiznání. V něm spočítáte své příjmy za minulý rok, související výdaje (skutečné, nebo paušální), uplatníte případné slevy (např. na poplatníka, na děti) a případnou daň poté odvedete finančnímu úřadu. Základní termín pro odevzdání přiznání i samotnou platbu je 1. 4., ale živnostníci ho podávají povinně elektronicky, a proto mohou využít prodlouženou lhůtu do 1. 5.
Mimochodem, peněžitá pomoc v mateřství i rodičovský příspěvek jsou od daně osvobozeny, takže se nepočítají do vašich celkových příjmů.
Příklad: Daně a pojistné odvody na rodičovské
Když máte příjmy pouze z podnikání na vedlejší činnost a vyděláte si cca do 510 000 Kč za rok, v daňovém přiznání využijete 60% paušální výdaje a uplatníte slevu na poplatníka, daň z příjmů vám vyjde nulová (sleva vám ji pokryje).
Co se týká pojistného, podle pravidel pro rok 2023 například při ročním výdělku 240 000 Kč odvedete pouze 6 480 Kč na zdravotním pojištění. S dvojnásobným příjmem to už bude 28 032 Kč na sociálním a 12 960 Kč na zdravotním za rok. Různé scénáře si můžete vyzkoušet v kalkulačce OSVČ.
4. Datová schránka
Jako OSVČ se neobejdete bez datové schránky, kterou si můžete představit třeba jako ověřený e-mail (především) pro komunikaci s úřady. Stát ji od roku 2023 zřizuje automaticky všem podnikatelům a pro vás je podstatné, že OSVČ mají povinnost ji používat pro podávání daňového přiznání.
5. Fakturace
Další důležitou záležitostí jsou doklady. Platby do 10 000 Kč v hotovosti můžete evidovat pomocí jednoduchého paragonu. Pro vyšší částky nebo při obchodování s firmami už budete potřebovat fakturu. Jejich tvorbu vám zjednoduší fakturační program – například ve Fakturoidu vystavíte fakturu do minuty, online a odkukoliv. A coby začínající podnikatel dostanete pro začátky podnikání slevu.
V čem podnikat při péči o dítě? Tipy na práci z domu
Svoboda podnikání spočívá v tom, že vás může uživit v podstatě cokoli – klidně váš koníček, pro který byste ani nenašli zaměstnání. Prodejte to, co umíte a co vás baví. Stačí, že se na druhé straně objeví někdo, komu svou nabídkou pomůžete (a bude za ni ochoten zaplatit). Spousta úspěšných byznysů začala jako přivýdělek při mateřské nebo rodičovské. Když to nezkusíte, nedozvíte se, jak by se dařilo právě vám.
Byznys můžete postavit na svých pracovních zkušenostech, anebo se pustit do úplně nových vod. Jestli ještě váháte, kudy se vydat, nejprve zvažte své možnosti. Kolik máte volného času? Jak aktuálně řešíte péči o domácnost a děti? Plánujete nějaké změny? Máte možnost/chcete si najít pomoc (např. hlídání, úklid…), ať si uvolníte ruce pro vlastní projekt?
Tip: Správnou cestu vám pomůže najít třeba koncept ikigai, který vysvětlujeme v článku o tom, jak překonat obavy z podnikání.
Nápady, jak podnikat z domu (přehledně)
Je fajn zvolit obor, který umožní realisticky spojit práci a péči tak, ať vše zvládáte a netrpí vaše spokojenost, duševní zdraví ani celková rodinná pohoda. Nabízí se hledat časově flexibilní činnost, které se můžete věnovat z domova.
Oblast podnikání | Tipy pro mámy a táty |
---|---|
Online vzdělávání |
|
Freelancing a online práce |
|
Tvorba obsahu |
|
Ruční práce a tvoření |
|
Praktické tipy, jak podnikat na mateřské
Podnikání během mateřské nebo rodičovské dovolené je skvělá možnost, jak se profesně realizovat, ale zároveň přináší výzvy. I když vše nebude hned stoprocentní, nenechte se překážkami odradit od svých snů – s odhodláním a chytrým plánem to zvládnete!
Sladění byznysu a rodiny
- Vytvořte si harmonogram: Komunikujte s partnerem, zapište si pracovní i rodinné povinnosti a vyhraďte si čas na obojí.
- Využijte dětský spánek: Mnoho úkolů se dá zvládnout, když děti spí. Využijte tento čas na soustředěnou práci.
- Najděte si tým: Nebojte se požádat o pomoc i rodinu nebo přátele. Můžete se domluvit třeba na vzájemném hlídání.
- Budujte pracovní prostředí: I když podnikáte z domova, vytvořte si oddělený prostor na práci, případně zvažte využití sdílených kanceláří nebo coworkingu – díky tomu snáz oddělíte profesní a rodinný život.
Zvládání stresu
- Buďte flexibilní: Naučte se přizpůsobit nečekaným situacím. Když plány nevychází, klidně improvizujte nebo změňte priority. Znáte to – když nejde o život...
- Nebojte se říct ne: Odmítejte zakázky, o které nemáte zájem, narušily by váš čas s rodinou nebo vás dostaly do zbytečného stresu. Nemusíte všem vyhovět.
- Sdílejte své zkušenosti: Hledejte podporu v komunitě. Spojte se s ostatními rodiči-podnikateli, ať už skrze networkingové akce nebo třeba online skupiny.
- Odpočívejte: Nezapomínejte na péči o sebe a dopřejte si relax.
Efektivita práce
- Vezměte si k ruce technologie: Využijte online nástroje a aplikace pro organizaci práce, fakturaci, komunikací s klienty a další úkoly.
- Delegujte: Nebojte se svěřit některé činnosti někomu jinému. Můžete si najít virtuální asistentku, freelancera na pomoc s reklamou nebo zapojit člena rodiny.
- Neutopte se v administrativě: Fakturaci, hlídání odvodů i přípravu daňového přiznání za vás zvládne Fakturoid – a pokud vám z jde povinností hlava kolem, oslovte účetního nebo daňového poradce.
Časté otázky
Co se stane, až mi skončí rodičovská?
Pokud se po rodičovské nevrátíte do zaměstnání, vaše živnost přejde do režimu hlavní činnosti. To znamená povinnost platit minimální zálohy na pojistné, ale také možnost využít paušální daň (pokud se vám vyplatí) – ušetříte si tak práci s daňovým přiznáním i zpracováním Přehledů pro ČSSZ a pojišťovnu.
Jak vystavovat faktury zdarma?
S Fakturoidem můžete fakturovat zcela zdarma. Pokud začínáte s podnikáním a máte zájem o pokročilejší funkce, jako je správa a vytěžování nákladů, fakturace více různým kontaktům nebo správa skladu, můžete využít 50% slevu pro podnikatelské nováčky.
Tip: daňový kalendář ke stažení
Nechcete termíny všech podání a záloh nosit v hlavě? Naimportujte si nejdůležitější data k sobě do kalendáře. Tady je náš aktualizovaný daňový kalendář ke stažení.
Mohlo by vás také zajímat
Další články na téma Vedlejší činnost
Nastartujte své podnikání s robotem
Vyřešíme za vás faktury, daně i komunikaci se státem.
Zjistit vícProhledat Almanach
Nenašli jste? Napište nám email nebo využijte povídátko v pravém dolním rohu.