Jak pracovat z domova? Tipy pro práci na dálku (nejen) pro firmy
Ve Fakturoidu (24 lidí a jeden robot 🙂) fungujeme jako 100% vzdálená firma přes 10 let. Dali jsme proto dohromady pár tipů, které nám při práci z domova pomáhají – a které by mohly pomoct i vám.
Rada č. 1: Dodržujte denní režim
Zachovejte rozvrh, jako byste chodili do práce. Protože pořád chodíte do práce – jen bez toho „chození“ 🙂 Začínali jste v práci v 09.00? Pak vstávejte tak, abyste byli v tu dobu připraveni u počítače. Byli jste zvyklí, že jste se vlastně s kolegy sešli už v 8.30 a ještě jste spolu vypili kávu a pokecali? Není důvod si nepustit video hovor a udělat to i na dálku.
Někomu pomáhá, když se převlékne, jako by skutečně šel do práce. Ano, můžete fungovat celý den v pyžamu, ale možná budete mozku těžko vysvětlovat, že má pracovat. Taky při video hovorech by to asi tým překvapilo. Záleží, jakou máte firemní kulturu a co vám bude vyhovovat.
Rozvrh platí i pro přestávky a rozhodně pro konec práce. Odpočinek je potřeba a není dobré protahovat pracovní dobu jen proto, že jste vlastně doma. V delším běhu tím nepomůžete sobě ani firmě.
Rada č. 2: Myslete na pracovní prostředí
Najděte si vhodnou pracovní polohu. Pokud budete pracovat z gauče s notebookem na klíně, je dost možné, že vás rychle začnou bolet záda. Stůl a správná židle je základ. Nebo zkuste pracovat ve stoje.
Nezapomeňte ani na kvalitní připojení k internetu. Na video hovory ho budete potřebovat. Pokud máte papírově silnou linku, ale stejně to doma správně nefunguje, zamyslete se nad výměnou té krabičky, co vám doma dělá wi-fi.
Důležitá může být i vaše pracovní zvuková kulisa. Konečně si můžete pustit, co chcete, tak toho využijte. Zaexperimentujte s ambientními zvuky. Já mám třeba na přemýšlivou práci nejradši tenhle minimalistický jazz.
Rada č. 3: Rozlišujte různé typy komunikace
Když jsme u toho vyrušování, je dobré mít na paměti dva typy komunikace.
- Když někomu píšete na online chatu, nebo mu voláte - synchronní komunikace.
- Když mu pošlete e-mail nebo napíšete příspěvek do nějakého nástroje na řízení projektů - asynchronní komunikace.
Synchronní komunikace je z podstaty rušivá. Je to stejné jako vpadnout někomu do kanceláře. Přerušíte jeho flow. Dělejte to, jen pokud je to nezbytné. Je-li to možné, dejte přednost asychronní komunikaci (e-mail, post na firemním nástroji pro řízení projektů), protože to kolegovi umožní, aby se k tomu dostal, až se mu to bude hodit.
Rada č. 4: Hromaďte „osobní“ komunikaci do jednoho času
Pokud je už nutné něco probrat „osobně“ (video hovor), pak zkuste taková vyrušení hromadit před, nebo ke konci bloku pro soustředěnou práci. Typicky ráno, před obědem, hned po obědě a před koncem pracovní doby. Tak vám vznikne prostor třeba 9.30–11.30 a 13.30–16.30, kdy můžete nerušeně pracovat.
Do těchto časových bloků dává smysl naplánovat i pravidelné koordinační hovory. Všichni tak s nimi mohou dopředu počítat. A samozřejmě platí, že meetings are toxic.
Rada č. 5: Komunikujte víc tím správným směrem
V určitém smyslu je ale potřeba komunikovat víc, než jste zvyklí. V práci na dálku totiž nemáte tu možnost si všimnout, že kolega je s něčím nespokojený, už jen tím, že vidíte, že se nějak tváří. Případná nedorozumění a nesouhlasy je nutné řešit otevřeně. Ať už tím, že si to vyříkáte osobně s jednotlivcem, nebo sepíšete něco pro víc lidí.
Rada č. 6: Měřte si čas
Nástrojů je spousta – já používám Toggl, bohatě mi stačí verze zdarma. Někdo nedá dopustit na techniku Pomodoro – 25 minut práce, 5 minut pauza, pak po čtyřech opakování 10 minut pauza.
Nejde o to, že byste museli vykazovat hodiny šéfovi. Jde spíš o to, že při práci z domu máme ještě více možností se sami vyrušovat. Facebook je hned ve vedlejším tabu, co je asi v ledničce k jídlu a nechtěl já jsem tady jen rychle něco udělat?
Každý student ví, že nejvíc uklizeno má, když se má jít učit. Uděláte cokoli jiného, než abyste udělali to, do čeho se vám nechce. A soustředěná práce bolí. Proto je poctivé měření času dobrý nástroj pro vás, abyste věděli, jestli skutečně pracujete.
Naopak jako šéf bych to po lidech ani nechtěl. Vytváří to spíš špatné tlaky. Málokterý šéf je smířen s tím, že v realitě jeho zaměstnanec udělá, když to jde dobře, čtyři efektivně odpracované hodiny denně. Zbytek jsou různá vyrušování kolem práce.
Kam dál? Zeptejte se 🙂
Pro nás ve Fakturoidu je vzdálené fungování za ty roky už úplně přirozené, takže se nám špatně posuzuje, co by vás mohlo detailně zajímat. Proto neváhejte a ptejte se třeba na našem Facebooku. Dejte nám vědět, jestli by vás zajímalo podrobnější rozebrání toho, jak fungujeme my, jaké nástroje používáme a podobně.
Díky a držte se!
Za tým robota, Honza 🙂
Související články v Almanachu
- Jak na osobní time-management?
- Jak zvládat stres v podnikání? + test
- Jak se učit nové věci? (nejen v podnikání)
Další zdroje
- 🇬🇧 Working from home temporarily – ebook zdarma
- 🇨🇿 Práce na dálku – kniha od lidí z Basecampu, který je vzdálená firma už přes 15 let.
- 🇬🇧 Q&A with Jason Fried and David Heinemeier Hansson – 2hodinový záznam, kde odpovídání na otázky autoři výše uvedené knihy.
- 🇨🇿 Práce z domova: Tipy, jak na home office nezblbnout – Martin Michálek
- 🇬🇧 Tipy pro práci na dálku od StackOverflow od lidí ze Stack Overflow.
- 🇬🇧 Další tipy pro práci na dálku
Nastartujte své podnikání s robotem
Vyřešíme za vás faktury, daně i komunikaci se státem.
Zjistit vícProhledat Almanach
Nenašli jste? Napište nám email nebo využijte povídátko v pravém dolním rohu.