Jak změnit nebo rozšířit živnost?
Živnostenský list už máte, ale rádi byste rozšířili své podnikatelské pole působnosti? Ke svému existujícímu živnostenskému oprávnění můžete jednoduše přidat další obory. Tady je návod 👇
Jak přidat nový obor podnikání?
Chcete-li ohlásit nový obor podnikání, budete postupovat stejně, jako když jste živnost zakládali poprvé – jednoduše novou živnost ohlásíte na živnostenském úřadu.
Co je třeba k ohlášení nové živnosti?
Potřebovat budete jen občanský průkaz (pokud novou živnost ohlašujete osobně) a peníze na správní poplatek. Ten je v případě rozšíření živnosti nižší, než když živnost zakládáte úplně nanovo: rozšíření živnostenského oprávnění o nový obor vás vyjde na 500,- (při osobním podání žádosti) nebo na 400,- (při elektronickém podání žádosti – výzva k platbě vám přijde po podání žádosti do mailu).
Jak ohlásit novou živnost online?
- Přihlaste se na Portál živnostenského podnikání, k přihlášení použijte svou Identitu občana.
- V rozcestníku elektronických podání zvolte Chci ohlásit změnu nebo novou živnost.
- Vyplňte formulář Ohlášení nové živnosti. Ve většině případů vám bude stačit formulář s minimálním rozsahem, řiďte se ale popisem u jednotlivých typů formulářů.
- Vyplněný registrační formulář pošlete datovou schránkou.
Pozor: Ohlašujete-li vázanou, řemeslnou nebo koncesovanou živnost, musíte k přihlášce připojit i potvrzení o své odborné způsobilosti. Obyčejný sken vám ale stačit nebude, dokument, který ověřuje vaši certifikaci (například osvědčení o rekvalifikaci), si tak budete muset nechat potvrdit na Czechpointu.
Hotovo, mám víc živností najednou. Co teď?
Gratulujeme 🙂 Tady je to nejdůležitější, co byste měli vědět:
- IČO, na které fakturujete, vám zůstává stejné.
- Budete-li v budoucnu chtít živnost pozastavit nebo přerušit, můžete to udělat pouze pro všechny obory najednou.
- I nadále podáváte pouze jedno daňové přiznání a po jednom přehledu pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu.
Jak se daní příjem z několika živností?
Příjem z několika různých živností se daní dohromady, vyplňujete pouze jedno daňové přiznání.
Klíčové body 👇
- Společný daňový základ: Jde o souhrn všech příjmů z jednotlivých živností snížený o uplatněné výdaje.
- Uplatnění výdajů: Výdaje můžete uplatnit buď procentem z příjmů (paušální výdaje) nebo jako skutečné výdaje, pokud vedete daňovou evidenci nebo účetnictví.
- Podání jednoho daňového přiznání: Podáváte pouze jedno daňové přiznání. V něm uvedete všechny příjmy a výdaje z jednotlivých živností.
- Sociální a zdravotní pojištění: Výpočty pro odvody na sociální a zdravotní pojištění se také provádějí z celkových příjmů ze všech vašich činností.
Příklad: Jak se počítá společný daňový základ?
Pokud máte více živností a na každou se vztahují různé paušální výdaje (například jedna živnost má 60% paušální výdaje a druhá 80% paušální výdaje), můžete tyto paušály uplatnit samostatně pro každou živnost. Pak jednoduše sečtete výsledné částky a získáte společný daňový základ.
- Živnost A (60 %): Příjmy 1 000 000 Kč, paušální výdaje 600 000 Kč, základ daně 400 000 Kč
- Živnost B (80 %): Příjmy 500 000 Kč, paušální výdaje 400 000 Kč, základ daně 100 000 Kč
Celkový základ daně je 400 000 Kč + 100 000 Kč = 500 000 Kč. Tento základ daně uvedete v daňovém přiznání a vypočítáte daň podle aktuálních daňových sazeb.
Musím starou živnost, kterou už nevyužívám, rušit?
Krátká odpověď: nemusíte 🙂 Pokud plánujete fakturovat na kteroukoliv ze svých živností, ty ostatní můžete v klidu nechat ležet ladem.
Výjimkou bude pouze situace, kdy nemáte (ani neplánujete) mít příjmy ze žádné ze svých podnikatelských činností. V tom případě určitě dává smysl celou živnost pozastavit nebo zrušit. Vyhnete se tak povinnému daňovému přiznání i minimálním zálohám na sociální pojištění.
Potřebuju vůbec živnostenské oprávnění?
Přestože v některých případech zákon umožňuje i podnikání bez živnosti, ve většině typických scénářů, do kterých se na své podnikatelské cestě dostanete, se bez živnosti neobejdete. Při posouzení toho, zda vaše činnost spadá do škatulky „podnikání“ (a zda tedy potřebujete živnostenské oprávnění), přitom vůbec nezáleží na výši vašich příjmů. Důležitá jsou naopak tato tři kritéria:
- Podnikáte na vlastní jméno? Neboli „děláte sami na sebe“. Nemáte žádného šéfa ani šéfku a sami si rozhodujete o tom, co a jak budete (nebo nebudete) dělat.
- Je vaše činnost soustavná? Z pohledu zákona je přitom podstatné především to, zda máte v úmyslu svou činnost opakovat, jednat se tak může i o pravidelně se opakující sezonní činnost (třeba provozování letního kiosku pro výletníky, který se na zimu zavírá).
- Je vaším cílem dosažení zisku? Úředníky přitom vůbec nezajímá, jak velký (nebo zda vůbec) máte zisk. Pokud svou soustavnou činnost vykonáváte proto, abyste si vydělali, je – z pohledu zákona – vaším záměrem právě dosažení zisku.
Pokud jste odpověděli třikrát „ano“, máte jasno – živnostenské oprávnění pro svou činnost potřebujete.
Co když novou živnost nenahlásím?
Jsme neradi posli špatných zpráv, ale napsat to musíme: podnikání načerno, tedy bez platného živnostenského oprávnění, se vám může pěkně prodražit. Koneckonců, právě podnikání „bez papírů“ je jedním z nejčastějších přestupků, které úředníci ze živnostenského úřadu v Česku řeší.
Pokud byste si vytáhli černého Petra a kontroloři zaklepali právě u vašich dveří, může vám podnikání bez živnostenského oprávnění vysloužit nepříjemnou pokutu. A přestože její výši úředníci posuzují individuálně (rozhodují se třeba podle toho, jak dlouho a v jakém oboru podnikáte načerno), teoreticky se může vyšplhat až do řádu milionů.
Kam dál?
Živnost už máte vyřešenou? Podívejte se, jak se zorientovat v daňových předpisech nebo jak si zjednodušit komunikaci se státem. A nebo už jste o několik kroků dál? Podívejte se, jak založit s. r. o.
Další články na téma Živnost
Nastartujte své podnikání s robotem
Vyřešíme za vás faktury, daně i komunikaci se státem.
Zjistit vícProhledat Almanach
Nenašli jste? Napište nám email nebo využijte povídátko v pravém dolním rohu.