Uvádění DIČ a DUZP u neplátců DPH
Kdy mají i neplátci DPH povinnost uvádět na faktuře DIČ a DUZP, i když se jich to obvykle netýká? To se dozvíte v následujícím článku!
Obsah článku
DIČ
Neplátci DPH by DIČ na fakturách neměli uvádět (případně vždy s dovětkem, že jsou neplátci DPH). Identifikované osoby uvádějí DIČ výhradně při fakturaci do zahraničí.
Kontrolní hlášení se na neplátce v této věci nevztahuje. Náklad od neplátce DPH se do Kontrolního hlášení neuvádí. Pouze v případě, kdy plátce fakturuje neplátci, potřebuje plátce jeho DIČ právě pro účely kontrolního hlášení.
DIČ má přiřazeno každá osoba, která se zaregistrovala k platbě daně z příjmů. V případně podnikající osoby neplátce DPH (platí to i pro další subjekty jako například školy, zapsané spolky, atd.) dostane DIČ přiřazeno pro účely komunikace s finančním úřadem podle § 130 daňového řádu - toto DIČ mají přiřazeni všichni (plátce DPH pak dostanou přiřazeno to samé DIČ pro účely DPH).
Pokud přesto chcete DIČ na faktuře uvádět, můžete ho vložit do Patičky faktury.
DUZP
Neplátců DPH se Datum zdanitelného plnění (DUZP) netýká. Z legislativního a účetního hlediska to není potřeba, na fakturách ho tedy neuvádí.
Pro účetnictví je DUZP u neplátců rovno datu vystavení faktury, případně datum uvedené v textu faktury. Tedy pokud chcete tuto informaci uvést, zadáte ji jako "DUZP: datum" do Věty před položkami faktury.
Možnost vyplnit DUZP se zobrazuje pouze plátcům DPH, kde je tato informace rozhodující právě pro odvod DPH. Jste plátci DPH, ale DUZP na fakturách nevidíte? Zkontrolujte, zda jste o tom dali vědět robotovi ve Fakturačních údajích.
Poté půjde DUZP nastavit následovně:
V případě identifikované osoby se vám políčko s DUZP otevře, pokud ve formuláři faktury vyberete přenesenou DPH nebo režim OSS.
Mohlo by se vám hodit
Prohledat Podporu
Nenašli jste? Napište nám email nebo využijte povídátko v pravém dolním rohu.