ChatGPT pro podnikatele. Konkrétní tipy, rady a prompty pro váš byznys
Proč podnikat složitě (a draze), když to jde snadno (a výrazně levněji)? Sepsali jsme pro vás vše, co byste o takzvané umělé inteligenci měli vědět, aby vám neujel vlak. Včetně konkrétních příkladů a promptů pro ChatGPT, které můžete ve své firmě začít využívat už dnes.
Obsah článku
Co je AI neboli „umělá inteligence“?
Naplánuje za vás obsah na sociální sítě, napíše popisky k produktům, vytvoří ilustrace na web a nakonec pro vás naprogramuje třeba jednoduchý kontaktní formulář. A to nejlepší? Přestože AI zastane práci hned několika lidí najednou (pokud s ní tedy umíte zacházet), zaplatíte za tohle všechno maximálně pár dolarů měsíčně.
AI vaši práci (ani byznys) nenahradí. Nahradit vás může ten, kdo se s AI naučí efektivně pracovat.
Přestože se o AI (z anglického artificial intelligence) často mluví jako o umělé inteligenci, o skutečnou umělou inteligenci se zatím nejedná. Mluvíme-li o AI, mluvíme ve skutečnosti o nejrůznějších algoritmech strojového učení, které mají jednu věc společnou – to, co člověku zabere hodiny a někdy dokonce i dny, zvládnou vyřešit během několika málo sekund.
Jak AI změní svět?
Než se pustíme do toho, co vás (pravděpodobně) zajímá nejvíc – totiž k praktickému využití AI v běžném životě – udělejme si ještě předtím menší teoretickou odbočku. Do jaké míry umělá inteligence skutečně změní podobu světa, ve kterém žijeme? „Dnes vychází strašně moc materiálů o tom, jak AI všechno změní. Na schůzkách se mi pak stává, že lidé očekávají magii,“ popisuje například český vývojář a podnikatel Honza Sládek, který spoluzaložil Contember, českou platformu, která využívá AI pro vývoj aplikací.
„Na jednu stranu je tu pak naprostá panika ve stylu ‚AI mě zcela nahradí a nebudu mít co dělat‘ – což zároveň pro část lidí bude pravda, ale s tím nic neuděláme. Ale na druhou stranu jsou tu lidé, kteří by AI mohli začít používat, ale nepoužívají. Je to ode zdi ke zdi. Podle nedávného průzkumu až 40 % malých a středních podniků věří, že v příštích pěti až deseti letech AI jejich obor neovlivní. To je úplný nesmysl,“ varuje.
Současné generativní modely je potřeba si představit jako malé dítě s Alzheimerem. Dělají chyby, nic si nepamatují kromě omezeného kontextu a navíc nevědí, jestli říkají pravdu, nebo jen predikují.
— Honza Sládek
Co je ChatGPT?
Jednou z nejzajímavějších (a dnes i nejpoužívanějších) ukázek AI je ChatGPT. ChatGPT je chatbot společnosti OpenAI postavený na jazykovém modelu GTP (Generative Pre-trained Transformer).
Jeho velkou výhodou je, že rozumí přirozenému jazyku, chápe souvislosti a umí komunikovat s lidmi, a můžete ho tak jednoduše používat, i pokud nemáte vůbec žádné technické znalosti. Dokonce i v češtině 🙂
Jak funguje ChatGPT?
Z pohledu uživatele je ChatGPT jednoduchá chatovací aplikace. S jediným rozdílem – na druhé straně není člověk, ale algoritmus, respektive pokročilý jazykový model.
Ne že byste to poznali: komunikace mezi vámi a ChatGPT bude velmi pravděpodobně plynout zcela přirozeně. Na všechny vaše otázky a požadavky (takzvané „prompty“) ChatGPT poskytne konkrétní řešení nebo odpovědi, na které můžete opět reagovat a vytvářet tak „vlákna“ na konkrétní témata.
Příklad: Petr zvažuje, zda v sousedním městě otevřít pobočku své kavárny. Proto se ChatGPT zeptá na potenciální nástrahy expanze. Nejenže mu ChatGPT dodá seznam možných komplikací, na které je třeba se připravit, na jednotlivé body se navíc Petr může jednoduše doptat.
Co ChatGPT umí dobře?
AI může zefektivnit a výrazně zrychlit mnoho postupů a procesů, nad kterými dnes musíte trávit dlouhé hodiny. ChatGPT umí například:
- Analyzovat data: Už žádný promarněný čas strávený nad tabulkami a daty. Jednou ze silných stránek AI je schopnost pro vás rychle a efektivně analyzovat obrovské množství dat a vytvářet na jejich základě smysluplné informace: ať už chcete lépe chápat své zákazníky, optimalizovat procesy nebo třeba předpovídat další vývoj na trhu.
- Psát zdrojové kódy a jednoduché funkce do aplikací: Což oceníte obzvlášť tehdy, kdy si web nebo aplikaci stavíte sami. AI pro vás jednodušší funkce sama napíše a pomůže vám i s revizí vašeho vlastního kódu. Aneb StackOverflow na steroidech.
- Přicházet s novými nápady: Hledáte nové nápady na obsah nebo design? Umělá inteligence vám poslouží jako parťák ve chvíli, kdy pro své vlastní nápady potřebujete druhé oko. A nebo sama navrhne to, na co jste třeba zapomněli.
Co ChatGPT neumí?
Přestože tenhle chatbot pracuje s obrovským množstvím informací, faktická přesnost není jeho nejsilnější stránkou. Na klasickou rešerši proto raději využijte starý dobrý Google. Veškeré konkrétní informace, které vám ChatGPT dodá, také vždy raději zkontrolujte.
Donedávna navíc ChatGPT ve svých odpovědích vycházel výhradně z toho, co se stihl naučit do roku 2021, novější informace proto ignoroval (jak zjistili třeba lidé, kteří se tenhle jazykový model po smrti britské královny snažili přesvědčit, že v čele Británie už nestojí královna Alžběta, ale král Karel).
Časy se ale mění, a tak se i zdánlivě nemožné stalo 27. září 2023 skutečností – ChatGPT se naučil procházet internet. Zatím sice jen v placených tarifech a v rámci beta funkce, ale vývojáři z Open AI slibují, že tuhle dlouho potávanou novou funkci brzy rozšíří na všechny uživatele.
Jak používat ChatGPT v podnikání? (konkrétní prompty)
Pro komunikaci s ChatGPT se využívají takzvané „prompty“, tedy konkrétní pokyny, které jednoduše vepíšete do chatovacího okna. Ještě víc než kde jinde tu přitom platí, že čím konkrétnější a jasnější ve svém promptu budete, tím lepší výsledek dostanete.
Jak psát správně prompty pro ChatGPT?
- Nastavte kontext – Zmiňte konkrétní účel a vyžadujte jasný výstup. Například takto: „Píšu článek o pěstování kaktusů. Napiš krátký odstavec, jak správně zalévat kaktusy, zaznít musí slova ‚světlo‘, ‚závlaha‘ a ‚přesazování‘.“
- Buďte konkrétní – Buďte jasní, precizní ve vyjadřování a především dostatečně specifičtí. Místo „Napiš mi něco o józe.“ vyzkoušejte „Navrhni pět jógových pozic pro začátečníky, které nevyžadují flexibilitu a které zlepšují krevní oběh, u každé vypiš její přínosy.“
- Používejte role – ChatGPT reaguje lépe, pokud ví, jakou roli má v konverzaci sehrát. Například: „Jsi můj učitel angličtiny. Podívej se na můj anglický text a upozorni mě na chyby.“
- Zkuste angličtinu – ChatGPT se sice cvičil na datech z různých jazyků, v angličtině je ale nejsilnější. Pokud můžete, komunikujte s ChatGPT anglicky.
- Myslete na omezení ChatGPT – ChatGPT „zapomíná“. Jakmile vaše komunikační vlákno přesáhne 4096 tokenů (v angličtině jde o něco málo přes 3000 slov, v češtině o ještě méně), ChatGPT zapomene, co se dělo na jeho začátku – tedy včetně vašeho vstupního zadání. „Abyste získali představu, kolik je 4096 tokenů textu, použijte nástroj Tokenizer,“ radí programátor a odborník na umělou inteligenci David Grudl.
ChatGPT je dnes s pamětí na štíru. Z celé konverzace vnímá pouze poslední repliky, které se vejdou limitu 4096 tokenů, označovaného také jako kontextové okno. A mimo okno má ‚okno‘. Proto je dobré mu v průběhu konverzace opakovat původní zadání nebo ho občas požádat o krátké shrnutí toho, co dosud zaznělo. Taky se můžete vrátit ke svému staršímu příspěvku, kliknout na ikonku ‚Editovat‘ a navázat v místě, kdy si ještě konverzaci pamatoval. Dobrá zpráva je, že společnost Open AI představila nový model GPT-4 Turbo, který má mnohonásobně větší paměť, a to 128 tisíc tokenů. Předpokládám, že bude k dispozici jen v placené verzi.
— David Grudl
Naučte ChatGPT vlastní pravidla
Pokud v promptech nechcete opakovat tytéž instrukce stále dokola, nastavte si takzvané Custom instructions (dostupné jsou v placené verzi ChatGPT). Například:
- „Nepiš mi, že jsi jazykový nebo AI model.“
- „Nezmiňuj své omezené znalosti.“
- „Neděkuj za zadání, na konci nevyjadřuj žádné očekávání.“
- „Zaměř se na jasné, stručné a faktické informace bez použití metafor, přirovnání nebo analogií.“
- „Vyhýbej se trpnému rodu a dlouhým, složitým souvětím.“
- … a tak dále 🙂
Dost ale bylo teorie. Pojďme se teď podívat na konkrétní případy a scénáře, ve kterých vám může ChatGPT ušetřit čas i peníze.
Jak využít ChatGPT při tvorbě obsahu?
Tvorba (kvalitního) obsahu vás v podnikání může přiblížit k zákazníkům – jak ve vyhledávačích, tak třeba na sociálních sítích. A pomoct vám s tím může i umělá inteligence.
Na psaní plnohodnotných článků v češtině bychom sice stále ještě doporučili spíš lidského psavce, přesto vám AI může s mnoha aspekty tvorby obsahu výrazně ulevit. Od přeformulování tiskových zpráv přes generování nápadů na články až po vytváření publikačních plánů. Vyzkoušejte třeba tyhle konkrétní prompty.
Přepis tiskové zprávy
Prompt pro ChatGPT: Mám tiskovou zprávu o [popis produktu nebo události], kterou potřebuju přeformulovat do atraktivnějšího a stručnějšího formátu. Zde je originální text: [text tiskové zprávy]. Pomoz mi vytvořit novou verzi, která bude lépe rezonovat s cílovým publikem, kterým je [specifické cílové publikum].
Popisky pro kategorie na e-shopu
Prompt pro ChatGPT: Pracuju na e-shopu zaměřeném na [specifikujte oblast]. Potřebuju čtivé a krátké popisky pro následující kategorie: [seznam kategorií]. Napiš krátké popisky, které upoutají zákazníkovu pozornost, objevit by se v nich měla tato [klíčová slova].
Shrnutí zákaznických recenzí
Prompt pro ChatGPT: Mám sérii zákaznických recenzí k produktu [název produktu nebo služby]. Zde je několik z těchto recenzí: [vložte výběr recenzí]. Napiš mi shrnutí těchto recenzí, které zdůrazní hlavní klady a případné nedostatky produktu, abych mohl lépe reagovat na zpětnou vazbu zákazníků.
Nápady na témata článků na blog
Prompt pro ChatGPT: Pracuju v oboru [specifikujte obor]. Potřebuju nápady na články, které by mohly zaujmout odborníky i laiky v tomto oboru. Navrhni 20 témat na další články, ke každému přidej krátkou anotaci a shrň, proč jsou tato témata relevantní a zajímavá pro mé čtenáře.
Vytvoření publikačního plánu
Prompt pro ChatGPT: Chci vytvořit konkrétní publikační plán na příští měsíc pro svůj blog zaměřený na [specifikujte zaměření blogu]. Chci publikovat tři články týdně. Navrhni konkrétní témata a data zveřejnění pro každý článek, s ohledem na aktuální trendy a zájmy cílové skupiny v této oblasti.
Překlad článku do cizího jazyka
Prompt pro ChatGPT: Mám článek v [specifikujte jazyk], který chci přeložit do [specifikujte jazyk]. Zde je část textu, kterou potřebuju přeložit: [vložte text článku]. Dbej na to, aby překlad zachovával původní význam a byl stylisticky vhodný pro [zvolte cílovou skupinu].
Vytváření postů na sociální sítě
Prompt pro ChatGPT: Jsem podnikatel a právě jsem napsal článek o [vložte téma]. Potřebuji zajímavý a stručný status na Facebook, Twitter a Instagram, který by lidi přilákal k čtení tohoto článku. Moji fanoušci jsou hlavně [specifikujte skupinu]. Používej [zvolte tonalitu].
Jak využít ChatGPT při práci s daty?
Práci s daty v rámci ChatGPT dlouho umožňoval plugin Advanced Data Analysis. Poté, co společnost Open AI podporu pluginů v březnu 2024 ukončila, by dosavadní funkce pluginů měl zvládnout přímo model ChatGPT-4.
Analýza velkého množství dat
Prompt pro ChatGPT: Přikládám tabulku s mými prodeji za posledních 12 měsíců. Nejprve identifikuj položku, která mi vydělává nejvíc, a položku, která mi vydělává nejmíň. Poté identifikuj trendy v mých prodejích v jednotlivých kvartálech a shrň je do odrážek.
Průzkum spokojenosti zákazníků
Jedním z konkrétních případů, kdy se vám rychlá analýza velkého množství dat bude hodit, může být typicky průzkum zákaznických preferencí nebo průzkum spokojenosti.
Prompt pro ChatGPT: Přikládám CSV s výsledky NPS ankety mezi mými zákazníky za posledních 12 měsíců. Nejprve recenze seřaď podle výše hodnocení, poté v bodech identifikuj hlavní klady mého produktu, které zmiňují nejspokojenější zákazníci, a hlavní zápory mého produktu, které zmiňují nejméně spokojení zákazníci.
Vytváření grafů a prezentací
Prompt pro ChatGPT: Přikládám soubor CSV, vytvoř na jeho základě heatmapu, která ukáže, ze kterých měst si mí zákazníci objednávají nejčastěji.
Jak využít ChatGPT pro úpravu obrázků?
Prompt pro ChatGPT: Přikládám obrázek. Bez toho, aby se zdeformoval, ho ořízni v poměru [zvolte poměr]. Výsledný obrázek převeď do formátu .png.
Jak využít ChatGPT pro vylepšování webu nebo služeb?
Vygenerování QR kódu
Prompt pro ChatGPT: Vygeneruj QR kód pro tuto webovou stránku: [vložte url].
Interpretace kódu
Prompt pro ChatGPT: Zkontroluj tento kód [vložte kód] a shrň, co dělá. Identifikuj případné chyby a navrhni vylepšení.
Rychlá analýza smluv
Nemáte po ruce právníka? ChatGPT umí přečíst smlouvu prakticky v jakémkoliv jazyce a vytáhnout z ní vše, co potřebujete. Třeba když chcete rychle vědět, jaké povinnosti plynou ze smlouvy příjemci – tedy vám 🙂
Prompt pro ChatGPT: Jaké jsou v této smlouvě povinnosti a závazky pro Příjemce?
Tyto informace samozřejmě slouží jen k vašemu rychlému posouzení. Důležité smlouvy vždy patří na stůl právníkovi.
Kam dál: Jak začít s ChatGPT?
Chcete ChatGPT vyzkoušet? Jděte na chat.openai.com, vytvořte si účet a můžete začít. V základní verzi je ChatGPT zdarma, ale pokud můžete, doporučujeme připlatit si pár dolarů měsíčně. Získáte tak přístup k mnohem chytřejší verzi ChatGPT, konkrétně ChatGPT-4.
Související články v Almanachu
Nastartujte své podnikání s robotem
Vyřešíme za vás faktury, daně i komunikaci se státem.
Zjistit vícProhledat Almanach
Nenašli jste? Napište nám email nebo využijte povídátko v pravém dolním rohu.