Webhosting: co to je a jak ho vybrat?
Aby mohl váš web do světa, potřebujete webhosting. Jak vybrat ten, který vašemu projektu sedne nejvíc? Přečtěte si naše konkrétní rady a tipy.
Webhosting jednoduše. Co to je?
Když vytváříte nový web, bez webhostingu se neobejdete. Je to místo, kde bude váš web „bydlet“ a kde se budou uchovávat všechny vaše soubory, obrázky a kódy. Jednoduše řečeno: bez webhostingu by váš web neměl kde existovat.
Webhosting si přitom můžete představit jako klasický pronájem – konkrétně pronájem místa na serveru. Server si zase představte jako extra výkonný počítač, který je neustále připojený k internetu. Právě díky tomu bude online i váš web.
Jak na nový web a webhosting (návod)
Zůstaňme ještě chvíli u analogie s domem. Protože představíte-li si svůj budoucí web jako dům, bude webhosting hrát úlohu pozemku, na kterém svůj dům stavíte. Jde tedy o první věc, kterou byste měli vyřešit, než se pustíte do vytváření obsahu nebo designu. A konkrétně?
- Vyberte si poskytovatele webhostingu: Je důležité vybrat spolehlivého a kvalitního poskytovatele. Tady jsou rady, na které byste při výběru měli myslet.
- Zaregistrujte si doménu: Webhosting je pouze umístění vašeho webu na serveru. Aby vás lidé našli, potřebujete doménu, tedy svou unikátní internetovou adresu. Můžete si ji zaregistrovat buď u svého poskytovatele webhostingu, nebo někde jinde. Důležité je, aby byla jednoduchá a snadno zapamatovatelná. Jak na doménu, jsme pro vás detailně rozepsali v samostatném článku.
- Nastavte svůj web: Teď, když máte zajištěný webhosting a doménu, se můžete pustit do vytváření vašeho webu. Můžete použít nějaký redakční systém, jako je WordPress, nebo si najmout profesionálního webdesignera.
Jak vybrat webhosting?
Nevíte, jak na webhosting? Nejjednodušší je zařídit si ho přímo u firmy, u které máte registrovanou doménu (často se jedná o výhodné balíčky, které lze rovnou koupit dohromady). Webhosting si ale můžete pořídit i jinde – například tehdy, kdy jste si doménu už kdysi dávno zaregistrovali u jiného poskytovatele. A který webhosting si vybrat? Tady je seznam faktorů, kterých byste si při výběru měli všímat.
Spolehlivost, to je, oč tu běží
Servery mají občas výpadky. Při výběru se proto určitě zaměřte na to, jak často k výpadkům u dané firmy dochází. Myslete na to, že časté výpadky webu vás mohou stát zákazníky.
Nepodceňujte zabezpečení
Na webu je bezpečnost klíčová. Dokáže vaše vybraná webhostingová firma účinně bránit svoje servery proti útokům? Všímejte si, jak často probíhá zálohování webu a jakou antivirovou ochranu poskytovatel nabízí. Samozřejmostí by měl být HTTPS protokol.
Máte se komu dovolat?
Problém s webem může přijít kdykoliv. Zajímejte se proto, zda váš vybraný poskytoval nabízí i funkční zákaznickou podporu, se kterou se v případě problému s webem budete moct okamžitě spojit.
Kolik vás bude webhosting stát?
Co se pro váš typ webu nejvíce vyplatí? Spousta firem nabízí různé typy hostingu ve výhodných balíčcích. Určitě si jednotlivé nabídky pečlivě projděte a ujasněte si, který tarif bude pro vaše potřeby ten nejvýhodnější.
Webhosting na zkoušku
Některé služby nabízejí možnost si webhosting vyzkoušet zdarma. Pokud vás netlačí čas, určitě této nabídky využijte – snadno tak zjistit, zda vám bude daná varianta vyhovovat.
Kde začít s výběrem?
Nejpoužívanějším webhostingem v Česku je ten od Wedosu, fajn službu ale nabízí třeba i Webglobe (dříve Onebit). Mezi nejlevnější webhostingy patří Váš hosting, a pokud stavíte spíše menší web, podívejte se i na univerzální Blueboard.
Webhosting už mám. Co dál?
Webhosting už jste vybrali a zplatili? Doporučujeme pokračovat s registrací domény. A nebo se rovnou podívejte, jak si postavit vlastní web. Za pár hodin a skoro zdarma.
Často kladené dotazy
Kolik stojí webhosting?
Může se pohybovat od několika desítek do několika stovek korun měsíčně – záleží na velikosti pronajatého prostoru, počtu domén nebo i dostupnosti zákaznické podpory.
Jak si prodloužit webhosting?
Nebojte, nikdo vám web jen tak nevypne. Váš aktuální poskytovatel vám dá včas vědět, když se bude blížit konec zaplaceného období. Stačí si pohlídat včasné zaplacení faktury a vše poběží dál beze změny.
Další články v Almanachu
Nastartujte své podnikání s robotem
Vyřešíme za vás faktury, daně i komunikaci se státem.
Zjistit vícProhledat Almanach
Nenašli jste? Napište nám email nebo využijte povídátko v pravém dolním rohu.