Naši zákazníci: Podnikat jen pro peníze už vyšlo z módy, věří Filip Molčan z Good Sailors
V podnikání už dávno nejde pouze o peníze. Nebo by aspoň nemělo jít, věří Filip Molčan. Good Sailors, které v roce 2002 založil, proto rozhodně nejsou „jen“ další typickou IT firmou. Místo toho propojují podnikání s podporou hendikepovaných. „Snažíme se využívat tělesné a duševní hendikepy našich zaměstnanců jako výhodu. Například kolegu s obsedantně kompulzivní poruchou nám všichni závidí.“
„Námořníkům“ z Good Sailors v jejich boji za lepší svět pomáhá i Fakturoid. „Fakturoid je srdcem naší firmy,“ potvrzuje Filip Molčan. „Vystavuje faktury, poskytuje nám důležité informace nebo spravuje databázi klientů, navíc je jednoduchý a skvěle se ovládá.“
Co si máme představit pod Good Sailors?
Good Sailors jsou partou námořníků, kteří nebojují s přírodou a s tím, co nám připravila, ale snaží se to využít jako svou výhodu. Tak jako námořník na moři využívá vítr jako svůj pohon, my se snažíme využívat tělesné a duševní hendikepy našich zaměstnanců také jako výhodu. Naším heslem je „smysluplná práce pro hendikepované“ a kolem toho se všechno točí.
Primárně jsme IT firma, vyvíjíme aplikace pro startupy i velké společnosti a zároveň u nás najdete většinu kolegyň a kolegů s nějakým zdravotním hendikepem. Snažíme se spojovat business a pomoc společnosti kolem nás.
Z původní, čistě ajťácké společnosti se dnes stala firma, která dělá různé další aktivity. Před dvěma lety jsme třeba spustili projekt České parky, kde se snažíme vyrábět udržitelné suvenýry z českých národních parků a výtěžek věnujeme zpět na ochranu přírody. Snažíme se tedy z části zisku z IT zakládat další smysluplné projekty, které jsou často úplně mimo naši odbornou specializaci.
Pomáháte jiným firmám najímat hendikepované, nebo se jedná jen o Vaše zaměstnance?
Podporou hendikepovaných se zabýváme dvacet let, takže se nám poměrně často ozve jiná společnost s prosbou o rady nebo mentoring. Rádi pomáháme ostatním s podobným záměrem, protože čím víc firem bude podporovat zaměstnávání osob se zdravotním postižením, tím to bude lepší. A když se to daří opravdu udržitelně, je to skvělé pro business i pro společnost. Právě díky tomuto pohledu jsme získali řadu ocenění.
Věříme tomu, že hendikepovaní nemusí dělat jen podřadné práce, snažíme se hledat pro ně uplatnění tam, kde to dává opravdu smysl a kde mohou být lepší než zdraví lidé. Potřebujete někoho na vývoj složitého algoritmu? Kolega s poruchou autistického spektra si nad tím rád smlsne. Potřebujete připravovat složitá výběrová řízení nebo EU projekty, kde se nesmí na nic zapomenout? Kolegu s kompulsivně obsedantní poruchou osobnosti nám závidějí všichni partneři.
Jak se o Vás mohou dozvědět právě ti praví?
Za ty roky fungování už máme mezi hendikepovanými vybudované nějaké jméno, často se tedy obrací cíleně na nás, protože u nás pracují jejich kamarádi a kamarádky. Spolupracujeme s organizacemi, jako je Paraple nebo Konto Bariéry, velice nám ale pomáhají i úřady práce.
Jak se změnil Váš pohled na podnikání poté, co jste se vydali tímto směrem?
Před dvaceti lety jsme byli trochu exoti. Snažit se dělat tvrdý business a k tomu zaměstnávat hendikepované není jednoduché. Se zdravými kolegy by to bylo jistě snazší, ale chyběl by nám tam ten další rozměr. A v dnešní době? Jsme rádi, že jsme se tímto směrem vydali. Poslední roky je hodně vidět, že lidé hledají v práci něco víc než jen peníze. Většina zaměstnavatelů hlásí, že nemohou sehnat lidi, ale k nám se stále hlásí zajímaví lidé, kteří chtějí od práce něco víc než jen výplatu.
Jak s oblibou říkám, podnikání pouze pro peníze už je out.
Kam Vás i celou firmu tento přístup posunul? Startup Disway a Wargaming Mamas spadá také pod Good Sailors?
Projekt Wargaming Mamas i Disway vznikly stejně jako České parky jako nějaký další rozměr pomoci společnosti kolem nás. Čas od času vybereme nějakou novou aktivitu, kterou dlouhodobě podporujeme. V rámci Disway teď třeba šikovná parta lidí mapuje bezbariérovost konkrétních turistických tras v česko-německo-polském pomezí a vznikne tak digitální průvodce nejen pro vozíčkáře.
Také máte k dispozici GSail, vlastní CRM systém...
GSail je naše platforma, která vznikla na základě požadavků společností z oblasti energetiky, které potřebují poskytovat nové služby svým klientům, ale velké systémy jako SAP jsou pro ně příliš těžkopádné. Vzniklo tak unikátní řešení, prostřednictvím kterého vám možná některý z českých energetických obrů bude doma instalovat fotovoltaickou elektrárnu, servisovat plynový kotel nebo měnit plynoměr. Je to tedy řešení určené primárně pro tento trh.
Vy sám tohle všechno řídíte z roubenky v Českém Švýcarsku. Jak funguje zbytek týmu?
Od počátku fungujeme hodně on-line. Je to i kvůli hendikepům, protože máme kolegy po celé republice. V Děčíně ale máme kanceláře, kde se část firmy každý týden potkává. Primárně ale fungujeme na dálku a zase se nám díky postižením a tomu, že to prostě jinak nešlo, podařilo před dvaceti lety předběhnout dobu. Dvacet let zpátky bylo uspořádání videokonference s klientem hodně inovativní…
Jak využíváte Fakturoid a s čím Vám pomáhá?
Fakturoid je srdcem naší firmy. I když už nás je dnes třicet, nepoužíváme žádný sofistikovaný informační systém. Stačí nám Fakturoid a pár tabulek na Googlu, kde plánueme cashflow. Fakturoid nám tedy vystavuje faktury, poskytuje důležité informace nebo spravuje databázi klientů. Fakturoid jsme si vybrali hlavně díky jednoduchosti. Čistý design, skvělé ovládání, fajn funkce. Jsem rád, že se tým kolem Fakturoidu stále drží původní myšlenky a neproměnil se v nějaký komplikovaný firemní ekonomický systém.
Za rozhovor moc děkujeme Filipu Molčanovi, co-founderovi & lighthouse keeperovi Good Sailors.
Přečtěte si také další rozhovory s našimi zákazníky: