Máte zdravé finanční návyky?
Zdravé finanční návyky, finanční sebeřízení nebo taky finanční disciplína – je jedno, jak přesně to nazveme. Rozhodně se nejedná jen o šetření a škudlení peněz na horší časy.
Je to komplexní dovednost, která zahrnuje přehled o vašich příjmech a výdajích, hlídání si cashflow, správný výpočet toho, kolik si měsíčně dávat stranou, výšku finanční rezervy nebo i dobrý odhad na to, kolik kdy do sebe nebo do svého podnikání investovat.
Vaše finanční návyky: jak jste na tom?
Udělejte si teď malý audit toho, jak nakládáte se svými financemi. Stačí si zodpovědět následující otázky:
- Máte podnikatelský účet?
- Víte, kolik každý měsíc vyděláváte?
- Víte (aspoň zhruba), kolik měsíčně utrácíte?
- Stává se vám často, že musíte sahat do rezervy?
- Máte vůbec finanční rezervu a víte, jak je aktuálně vysoká?
- Říká vám něco pojem cash flow?
- Vyděláváte hodně, ale máte pocit, že nevíte, kam ty peníze mizí?
- Šetříte na dovolenou průběžně, nebo to vždy „nějak dopadne“?
- Jak zvládáte nepředvídatelné výdaje?
9 tipů, jak na základní finanční návyky v podnikání
1) Oddělte osobní a podnikatelské finance
Vřele doporučujeme mít druhý bankovní účet, abyste měli oddělené platby třeba za potraviny a přijaté faktury, v budoucnu to vy nebo vaše účetní oceníte. Užitečné srovnání účtů má měšec.cz.
2) Evidujte příjmy
Víte, kolik který měsíc vyděláváte? Má to například sezónní pravidelnost? Psát si můžete svou vlastní jednoduchou tabulku, případně si výši příjmů každý měsíc aspoň poznamenat a jednou za čas zhodnotit.
Tip: Zkuste fakturovat každý měsíc ve stejnou dobu, ne projektově. Pomůže to nejen k evidenci příjmů, ale i k větší jistotě a lepšímu plánování.
3) Spočítejte si měsíční spotřební výdaje
Víte, kolik který měsíc utratíte? Měsíční splátku hypotéky znáte, ale kolik dáte za potraviny, oblečení, benzín...? Drobné položky můžete zahrnout do jediné kolonky „osobní finance“. Platíte si měsíčně úložiště? Účetní systém? Zahrňte to do „provozních výdajů“.
4) Mějte přehled o pravidelných jednorázových výdajích
Dovolená, daně, doména, povinné ručení. Minimálně jednou za rok vás to čeká a je dobré s tím počítat. Nevíte, na kolik vás pravidelné výdaje přesně vyjdou? Projděte si svůj účet za poslední rok, dva, tři a zaměřte se na větší částky, které se opakují.
5) Nezapomeňte na nepředvídatelné výdaje
To, že nevíme, co bude, neznamená, že nemáme plán. A platí to i ve financích. Máte starší počítač, který možná za dva roky doslouží? Je vaše auto starší a potřebuje častější opravy? Poznamenejte si to. Pomůže to i ke správnému nastavení finanční rezervy.
6) Vyplácejte si pravidelnou mzdu
Když víte, kolik měsíčně utratíte, nastavte si tuto částku jako svou výplatu a pravidelně každý měsíc ji sami sobě pošlete na osobní účet a zbytek do rezervy. Pomůže vám to udržet řád a stabilitu.
7) Proberte to s partnerem
Nezapomeňte své kroky konzultovat i s partnerem. Nebudete teď více šetřit? Jak vám to oběma vyhovuje? Kdo se bude o společné finance starat?
8) Mějte přehled o cash flow
Sledování finančních toků vám pomůže mít přehled jak o příjmech, tak výdajích a jejich kladném nebo záporném vztahu.
9) Nejdůležitější rada
Najděte si vlastní cestu ke správě financí, která vám vyhovuje. Někdo je na tabulky, někdo na aplikace. Vždy to můžete zhodnotit, vylepšit a změnit.
Máte finanční rezervu? A můžeme ji vidět?
Teď už lépe odhadnete, jak dlouho vám rezerva vydrží a zda ji chcete ještě pravidelně navyšovat, nebo jestli není čas investovat do vašeho podnikání. A jak by vůbec měla být vysoká? Záleží na stabilitě vašeho oboru i vašem pocitu. Jste klidnější s rezervou na rok? Proč ne. Někomu postačí 6 měsíců. Dobrá rada k zamyšlení je i to, že by se v rezervě mělo odrážet všechno, co máte v plánu na další 3 roky. Také nezapomeňte počítat s budoucností – začít řešit důchod v 60 letech je pozdě.
Kam dál?
- 🇨🇿 Skvělá přednáška Michaly Janatové - Michala poskytne vhled do svých vlastních (a rodinných) financí. Ukáže metodiku SMART na dobré definování finančních cílů a představí její pohled na investiční strategie, které neslouží nutně ke zbohatnutí, ale k naplnění finančních cílů.
- 🇨🇿 Shrnutí základů finančního sebeřízení pro volnonožce od Michala Doubka - Celé ukázané na konkrétní jednoduché tabulce.
- 🇨🇿 Rozhovor s Margaretou Křížovou - Margareta nám poví, jak přistupuje k financím a investicím. Prozradí, co jsou úspěšné finanční návyky nejen pro freelancery a ukáže hlavní principy financí v podnikání.
- 🇨🇿 O financích ve vztahu s PhDr. Terezou Ševčíkovou - V rozhovoru s psycholožkou a psychoterapeutkou se dozvíme o lidském přístupu k penězům a jak ovlivňuje naše vztahy.
- 🇬🇧 Financial Intelligence for new entrepreneurs - Příručka pro začátečníky vám pomůže zlepšit myšlení o penězích a duševním bohatství.
- 🇬🇧 Profit first – Kniha, kterám vám pomůže přemýšlet o tom, jak (skutečně) podnikat se ziskem.
Související články v průvodci
Nastartujte své podnikání s robotem
Vyřešíme za vás faktury, daně i komunikaci se státem.
Zjistit víc