Profil zákazníka: Besky, vlněné přikrývky z hor
Kdo jste a proč jste se rozhodla zrovna pro Besky?
Jmenuju se Zuzana Bílková a jsem majitelka tradiční beskydské manufaktury Besky, ve které vyrábíme přikrývky, polštáře a další ložní doplňky nejvyšší kvality z vlny místních oveček.
Už jako malou holku mě máma brávala nakupovat vlněné lůžkoviny přímo do jejich výroby v naší vesnici. Celá rodina jsme přikrývky z ovčí vlny léta používali a já jako velký spáč jsem v nich trávila podstatnou část svého života. Když jsem ve svých 27 letech zjistila, že se má tahle tradiční výroba (tehdy se ještě jmenovala Batex) zavírat, přišlo mi to moc líto, a tak jsem se do toho rozhodla vložit.
Po letech strávených biflováním všemožných skript na výšce mě nadchla myšlenka realizovat se ve výrobě, kde vzniká z prvotní přírodní suroviny konkrétní, a navíc tak užitečný produkt. Viděla jsem, že firma má velký technický dluh a říkala jsem si, že při troše snahy musí tak úžasné výrobky ocenit i ostatní. Většina zákazníků dnes nakupuje přes náš eshop CeskePrikryvky.cz. Digitální technologie se snažíme využívat co nejvíc, proto jsme přešli i na Fakturoid.
Jaký je proces od ovečky k nové pokrývce?
Nejprve od místních chovatelů vykoupíme surovou potní vlnu a pečlivě ji protřídíme. Když máme vlny několik tun, odvezeme ji vyprat. Vlna se pere postupně v několika vodních lázních, a teprve až když je dokonale čistá, si ji mohou vzít do parády naše švadlenky. Naváží si potřebné množství a proženou ho našimi původními starobylými stroji.
První v pořadí je takzvaný vlk, stroj s ostrými ocelovými hroty, kterými ovčí vlnu doslova rozcupuje. Po vlkovi nastupuje naše chlouba — stoletý mykací stroj zvaný krampl. Ten dokáže ovčí vlnu vyčesat do nádherně načechraného rouna. Vlněné rouno se pak položí na měkkou bavlněnou látku upnutou do rámu, přikryje další vrstvou látky a prošije přednastaveným prošívacím vzorem.
Takto předešité přikrývce nakonec švadlenky na šicím stroji začistí okraje a všijí etiketu se symboly údržby. A výsledek? Nadýchaná, splývavá přikrývka, která si ohromně rozumí s lidským tělem po celý rok. V zimě hřeje, v létě odvádí vlhkost od těla. Je ideální pro astmatiky i alergiky, děti i miminka a navíc voní přírodou.
Spolupracuje s mnoha místními farmami, vybíráte chovatele podle nějakých zvláštních kritérií?
Ovčí vlnu nám vozí lokální chovatelé v průběhu celého roku. Jedná se z pravidla o farmáře, kteří mají jen pár oveček a naši výrobu už dobře znají. Vědí, že od nich vykoupíme jen kvalitní, jemnou nebo polojemnou, pěkně přebranou vlnu světlé barvy. Řada z nich má bio chovy, smýšlí ekologicky a má silný vztah k okolní přírodě.
Vidím, že děláte i prohlídky ve výrobě, jak to funguje?
V roce 2016 jsme naši manufakturu přesunuli do nových prostor a ty jsme záměrně uzpůsobili tak, aby každý zákazník hned viděl, kde a jak jeho výrobek vzniká. A když má někdo zájem nasát intenzivněji atmosféru v naší dílně, rádi ho u nás po předchozí domluvě provedeme. Může si sáhnout do žoku se surovou ovčí vlnou, poslechnout si, jak předou naše stroje, nebo nakouknout pod ruce švadlenkám a popovídat si s nimi o zákulisí jejich každodenní práce.
Návštěvníci si mohou sáhnout do žoku se surovou ovčí vlnou, poslechnout si, jak předou naše stroje, nebo nakouknout pod ruce švadlenkám a popovídat si s nimi o zákulisí jejich každodenní práce.
Je nějaký zajímavý detail, který byste ve vašem podnikání vypíchla?
Pro naší manufakturu je velmi důležitá udržitelnost. Těší nás, že pracujeme s vlnou místních chovatelů, pro níž by nejspíš těžko hledali jiné využití. Do Česka se dováží vlna z celého světa a ta naše se upozaďuje, přitom v lůžkovinách funguje stejně dobře, ne-li lépe než ta novozélandská z merino ovcí. Člověka totiž navíc zahřeje i vědomí, že je vlna v přikrývce z oveček, které se pásly na beskydských kopcích.
Také jsme se úplně oprostili od používání jakýchkoliv plastových obalů a přírodní produkty vkládáme do ručně šitých bavlněných pytlů. Zákazníkům se líbí natolik, že nám pak posílají fotky, na kolik způsobů je doma dál využívají. Švadlenky zas oceňují, že tento způsob balení produktů ještě povyšuje výsledek jejich práce.
Proč jste se rozhodla pro Fakturoid a v jakých procesech vám pomáhá?
Fakturoid perfektně podporuje naší snahu o udržitelnost tím, že nám umožnil zbavit se tištěných dokladů díky Krabici na náklady. Podnikám na živnost, takže nevedu podvojné účetnictví a tok dokladů se může řídit pravidly, které si sama stanovím. Když se v některé z našich emailových schránek objeví faktura, obratem ji přepošleme do Krabice. Tu pak má pod palcem moje kolegyně, která doklad zavede se všemi potřebnými náležitostmi jako náklad. Já se do Fakturoidu přihlašuji jednou týdně, vyfiltruju si neuhrazené faktury, a ty pak díky vygenerovaným QR kódům během pár vteřin zaplatím. Částku si následně už jen zapíšu do svého souhrnného finančního plánu a doklad uzamknu, to je vše. Na konci měsíce se už jen naší účetní přepošle zazipovaný souhrn všech přijatých faktur ke kontrole a zaúčtování.
Za rozhovor o výrobě těch nejměkčích přikrývek Zuzaně Bílkové moc děkujeme.
Přečtěte si také další rozhovory se zákazníky: