Druhy pojištění pro OSVČ. Které se vyplatí? (přehled)
Je lepší platit nemocenské pojištění od státu, nebo si sjednat soukromé? A jak je to s pojištěním odpovědnosti, životním pojištěním nebo třeba penzijním připojištěním? Dali jsme pro vás přehled všech pojištění, která si OSVČ může sjednat, včetně jejich výhod a nevýhod.
Státní pojištění pro OSVČ
Stejně jako zaměstnanci, i podnikatelé mají ze zákona povinnost platit takzvané sociální a zdravotní pojištění. Ve skutečnosti se samozřejmě nejedná o klasické pojištění, ale spíš o jakousi jinou variantu daně, ale to pro tuto chvíli odsuneme stranou 🙃
Sociální pojištění
Jeho výše se mění podle vašich příjmů, vyplácejí se z něj důchodové, nemocenské a další sociální dávky. Správu těchto příspěvků zajišťuje Česká správa sociálního zabezpečení. A mimochodem, součástí sociálního pojištění je i takzvané důchodové pojištění. Coby podnikatel máte povinnost každý rok na jaře podávat přehled pro ČSSZ a většinou i platit pravidelné zálohy.
👉 Tip: Přečtěte si, jak spočítat výši záloh (a zda se vás povinné zálohy vůbec týkají), v článku o sociálním pojištění.
Zdravotní pojištění
Zdravotní pojištění je dalším z povinných odvodů, které coby OSVČ musíte platit. Platí se přímo vaší zdravotní pojišťovně. A pozor – platit ho musíte i tehdy, pokud nemáte žádné příjmy (pokud jste takzvaná osoba bez zdanitelných příjmů).
👉 Tip: Přečtěte si souhrnný článek o zdravotním pojištění pro OSVČ.
Nemocenské pojištění
Na rozdíl od zaměstnanců, OSVČ nemají povinnost státní nemocenské pojištění odvádět. Můžou se pro něj ale rozhodnout dobrovolně (i když se jim to většinou spíš nevyplatí).
👉 Tip: Vyplatí se vám nemocenské pojištění? Přečtěte si vše, co potřebujete vědět, v článku o nemocenském pojištění pro OSVČ.
Soukromá pojištění pro OSVČ
Zjednodušeně se dá říct, že zatímco státní pojištění slouží hlavně státu, komerční pojištění by měla sloužit vám. Tedy aspoň v ideálním případě. Podívejte se, která soukromá pojištění existují a zda se vám vyplatí.
Pojištění odpovědnosti
Pojištění odpovědnosti zmírní následky omylu nebo chyby, kterého jste se v rámci podnikání dopustili, a pokryje za vás škody – a to ať už k chybě došlo nedbalostí, z neznalosti nebo třeba „jen“ nešťastnou náhodou. Hodit se tak může například tehdy, pokud pracujete s citlivými daty, vysokými částkami peněz, cennými předměty nebo víte, že by váš profesní omyl mohl stát klienta hodně peněz. V některých oborech je pojištění profesní odpovědnost povinné.
👉 Tip: Přečtěte si náš velký článek o pojištění odpovědnosti pro podnikatele.
Životní pojištění
Životní pojištění poskytne vám a vaší rodině jistotu v případě nepředvídatelných událostí. Pokud máte například hypotéku, už ho zřejmě máte. V rámci „životka“ si často můžete sjednat i pojištění pracovní neschopnosti.
👉 Tip: Přečtěte si souhrnný článek o životním pojištění pro podnikatele.
Penzijní spoření
Jako OSVČ musíte počítat s tím, že se o vás stát v důchodu pravděpodobně nepostará. Nebo minimálně ne tolik, jak byste si představovali. Jedním z řešení může být právě penzijní spoření. Penzijní spoření se často plete s penzijním připojištěním, které jste si mohli sjednat jen do roku 2013, a které slouží k nastřádání finanční rezervy na důchodový věk. Na penzijní spoření i připojištění za určitých podmínek přispívá i stát.
👉 Tip: Víc o penzijním spoření si můžete přečíst v našem článku o důchodech.
Pojištění majetku
Budovy, haly, kanceláře, ale třeba i kancelářskou techniku. To vše si můžete nechat pojistit – například před škodami způsobenými živly (požár, výbuch, povodeň, vichřice, krupobití), krádeží, vandalismem nebo nedbalostí nebo nepozorností.
👉 Tip: Podrobně se pojištění majetku věnujeme v samostatném článku o pojištění majetku pro podnikatele.
Další druhy pojištění
Pojišťovny a bankovní instituce nabízejí i celou řadu dalších druhů pojištění pro podnikatele: od pojištění vozidla přes pojištění finančních ztrát třeba až po nejrůznější druhy zemědělských pojištění. O tom, které je vhodné právě pro vás, se rozhodujte podle typu svého podnikání a ideálně i po konzultaci s odborníkem. A nezapomeňte – v některých případech může být praktičtější peníze investovat a dál zhodnocovat.
Časté otázky
Mám nárok na nemocenskou, když jsem OSVČ?
Jako OSVČ máte na nemocenskou nárok jen v případě, že jste si dobrovolně platili nemocenské pojištění, a to alespoň během posledních tří měsíců.
Jak se liší zdravotní a nemocenské pojištění?
Zatímco zdravotní pojištění si ze zákona musí platit každý podnikatel, placení pojistného na nemocenské pojištění na straně OSVČ je dobrovolné.
Kam dál?
- Informace o nemocenské na stránkách ČSSZ – pomohou vám s výpočtem a poskytnou i podrobnější vysvětlení.
Související články v Almanachu
Nastartujte své podnikání s robotem
Vyřešíme za vás faktury, daně i komunikaci se státem.
Zjistit víc